válkaČeskoslovenskoobjevy

Amelia Earhartová havarovala na ostrově, její zoufalé volání slyšelo 50 lidí, tvrdí expert

Amelia Earhartová havarovala na ostrově, její zoufalé volání slyšelo 50 lidí, tvrdí expert
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Osmdesát let po záhadném zmizení pilotky Amelie Earhartové se expertovi na historická letadla a jejich záchranu podařilo rekonstruovat sérii zoufalých volání, které pilotka vysílala z vraku svého letadla. Toto vysílání bylo zachyceno různými lidmi po celých Spojených státech.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2018

Richard Gillespie je ředitel společnosti pro záchranu historických letadel. Právě on se pustil do rozsáhlého pátrání po ostatcích Amelie Earhartové a chtěl objasnit celý osud jejího tragického letu. Dostal se také k rádiovým záznamům, které ukazovaly na děsivé poslední chvíle odvážné pilotky. Analyzoval všechny záznamy doslova hodinu po hodině.

V pátek 2. června roku 1937, tedy v den, kdy Earhartová zmizela, radiová stanice zachytila zastřený hlas z nějakého volání. Když stanice požádala o potvrzení, bylo jí morseovkou odesláno slovo: Earhart. To bylo zachyceno dalšími třemi stanicemi.

Později té noci jedna žena v texaském Amarillu na svém radiu slyšela: „Jsme dole na malém ostrově. Malém a neobydleném. Letadlo je částečně na břehu a částečně ve vodě. Navigátor Noonan je vážně zraněn a je potřeba okamžitá pomoc.“ Není pochyb o tom, že to bylo volání Earhartové.

Stejné volání slyšela také žena v Ashlandu v Kentucky. Došlo nám palivo. Voda je všude kolem. Je zamračeno, blíží se bouře. Nemůžeme tu dlouho zůstat, musíme odtud pryč.“

Podle Gillespieho měla Earhartová dilema, zda vysílat rádiem zprávy, nebo uchovat energii baterie pro případný start. Rádio bylo napájeno z baterie v rádiu a vysílání tuto energii odčerpávalo. Pokud by se vybila, nebyla by šance nahodit motor.

Většina volání byla vysílána v noci. Každá perioda, kdy Earhartová vysílala, trvala asi hodinu. V jednom vysílání byl slyšet i hlas Noonana, který byl zraněn, ale při smyslech. Později byla zachycena dokonce konverzace těch dvou, kdy Noonan už zřejmě měl problémy se sebekontrolou, stěžoval si na bolest hlavy, řval bolestí, zatímco Earhartová si dělala starosti se stoupající vodou. Toto vše slyšela na domácím rádiu patnáctiletá Betty Klencková z Kentucky. „Slyšíte mě? Slyšíte mě? Tady Amelia Earhartová. Spadli jsme do vody, navigátor je těžce zraněn. Potřebujeme lékařskou pomoc. Už se déle neudržíme.“ Tak znělo poslední zoufalé volání Earhartové, které postupně zkoušela na mnoha vlnových délkách. Bylo zachyceno 7. června 1937. To se dostala voda zřejmě do rádiové kabiny letadla a nebylo možné dále vysílat. O dva dny později zřejmě vlny spláchly letadlo do moře.

Celé drama se odehrálo na Gardnerově ostrovu. Tam byly v roce 1941 objeveny ostatky dvou lidí. Podle Richarda Jantze, experta na skeletální biologii, patřily na 99 procent Earhartové a Noonanovi.

Další články

Zavří­t reklamu