válkaČeskoslovenskoobjevy

Amazonský prales hoří a snímky NASA ukazují velikost zkázy

Amazonský prales hoří a snímky NASA ukazují velikost zkázy
Zdroj: boredpanda.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Hoří lesy na Sibiři a nyní také hoří deštné pralesy v Brazílii. Požáry jsou enormní a město Sao Paolo se topí v kouři s smogu. Snímky z družic NASA ukazují, že situace je nadmíru vážná.

Tomáš Chalupa 23. srpna 2019

Kvůli požárům v brazilských státech Amazonas a Rondonia se zahalilo do tmy město Sao Paulo, když tam silný vítr a studená fronta zanesly dým z lesních požárů. Od nich je přitom město vzdáleno přes 2700 kilometrů.

Zelené plíce planety, jak se deštným pralesům přezdívá, jsou v ohrožení. Zuří na nich nejméně 72 tisíc požárů. To je o 83 procent více než ve stejném období v loňském roce. Právě na to, že je období požárů, se odvolává i nový brazilský prezident Bolsonaro. Ten navíc za celou situací vidí spiknutí nevládních organizací. Těm jeho vláda sebrala peníze a ony se mu prý mstí zapalováním lesů. Současně tak chtějí poškodit jeho vládu. Odborníci se ale shodují, že na vině nejsou neziskovky, ale ani globální oteplování. Příčinou je divoké odlesňování a vypalování lesů kvůli zisku zemědělské půdy. Tyto uměle vyvolané požáry se často vymknou z rukou svým strůjcům a vypalují pak obrovské úseky lesa.

Obyvatelé Sao Paola jsou zneklidněni jednak množstvím kouře a smogu, ale také například tím, že voda ve městě má černou barvu. „Tohle je první fáze konce světa,“ napsal jeden z obyvatel města na twitter. „Myslíte, že tohle léto bylo horké, počkejte to příští,“ věští temnou budoucnost další. „Hoří Sibiř, hoří Amazonie, zbudou vůbec nějaké stromy, aby nám dodávaly kyslík?“ ptá se třetí.

Na požáry v Brazílii už reagují některé země. Německo a Norsko oznámily, že zastavují financování ekologických projektů v brazilských deštných pralesech. Bolsonaro na to prohlásil, že si mají své peníze nechat a použít je na zalesňování u sebe doma. Situace je ale podle snímků z NASA skutečně vážná a je plně srovnatelná s katastrofou na Sibiři. Zdá se, že svět si zadělává na opravdu velké problémy a není vůle je řešit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu