válkaČeskoslovenskoobjevy

Amatérský vědec se zavřel do plastového stanu s rostlinami. Zkoušel, jak dlouho mu vydrží kyslík

Amatérský vědec se zavřel do plastového stanu s rostlinami. Zkoušel, jak dlouho mu vydrží kyslík
Zdroj: odditycentral.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jak dlouho bychom dokázali vydržet v prostředí s minimem zeleně a vysokými hodnotami oxidu uhličitého? Experiment amatérského vědce Kurtise Bauta nepřináší pozitivní zprávu.

Simona Knotkova 20. listopadu 2018

Kanaďan si na zahradě svého bratra postavil plastový stan, který naplnil dvěma stovkami rostlin. Jeho záměrem bylo zjistit, jak dlouho dokážou rostliny z vydechovaného oxidu uhličitého vyrábět dostatek kyslíku, jenž by ho udržel naživu. Během celé doby byl přitom monitorován a po svém boku měl tým lidí, kteří mu byli schopni v okamžiku nouze ihned pomoci.

Výsledek byl nakonec ještě horší, než očekával. Baute byl nucen opustit stan už po patnácti hodinách od začátku experimentu. Na špatném závěru biologického pokusu se podle něj podepsalo také nepříznivé počasí.

„Rostliny dokážou skvěle nasáknout oxid uhličitý, milují ho. Mají ale také své limity, a protože není jasný a slunečný den, nedostávají tolik světla, kolik by potřebovaly. Což znamená, že hodnoty oxidu uhličitého stoupají. Pokud bude tato situace pokračovat, budu nucen experiment přerušit,“ napsal si v průběhu pokusu na svůj Twitter.

Po opuštění stanu dodal: „Tři dny bych tam možná přežil. Mým cílem bylo ale nezemřít a ukončit tento projekt, aniž bych zmodral, poškodil si mozek, uhnal mrtvici nebo si jakkoliv jinak ublížil svému tělu. Už po dvanácti hodinách byla hladina oxidu uhličitého natolik vysoká, že jsem nedokázal myslet jasně. Je příliš snadné brát vzduch jako samozřejmost. Nedělejme to.“

Svým experimentem chtěl poukázat na to, jaké riziko naší planetě hrozí, pokud budeme nadále ničit přírodu. Na množství míst Země se už nyní obyvatelstvo potýká s velkými problémy a nekvalitní vzduch mu způsobuje zdravotní komplikace.

„Nejhorší je, že hodnoty oxidu uhličitého se na naší Zemi skutečně navyšují. Každý si zaslouží čistý vzduch, ale ne každý ho má k dispozici. Naše klima se skutečně mění a my všichni musíme něco udělat,“ uzavírá muž.

Na konec snad jen pro jistotu dodejme: Vy sami něco podobného doma raději nezkoušejte.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu