válkaČeskoslovenskoobjevy

Amatérský fotograf pořídil exkluzivní fotky. Je na nich zachycena Janis Joplin na svém posledním koncertu

Amatérský fotograf pořídil exkluzivní fotky. Je na nich zachycena Janis Joplin na svém posledním koncertu
Zdroj: vintag.es
+ 9 fotek+ 10 fotek

Janis Joplin na svém posledním koncertu je součástí obří sbírky amatérského fotografa Petera Warracka. Na povrch vyplavala teprve v roce 2015.

Simona Knotkova 8. listopadu 2018

12. srpna 1970 se na harvardském stadionu v Bostonu uskutečnil koncert Janis Joplin. Žádný z cca 40 tisíc návštěvníků tehdy netušil, že se tak stane naposled, co před nimi bluesová legenda naživo vystoupí.

Jedním z návštěvníků byl také Peter Warrack. V publiku zaujal místo v první řadě a s fotoaparátem čekal, až se před nimi Janis Joplin objeví. Kvůli krádeži jednoho ze zvukových zařízení se tak stalo později, než bylo původně plánováno. Netrpěliví fanoušci začali na svých místech dělat povyk a hlasitě se dožadovali příchodu svého idolu.

„Dav byl čím dál divočejší a atmosféra byla zakouřená a nasládlá – zůstaňme u tohoto popisu. Jak jsem tam seděli, najednou jsme si všimli, že přímo pod lešením pódia stojí Janis. Měla s sebou flašku whisky Southern Komfort a bylo vidět, že je zcela ponořená do svého vlastního světa. Dělala zkrátka to, co v ten moment dělat chtěla. Asi po další hodině a půl čekání doslova vpadla na pódium. Šlehala z ní elektřina,“ vzpomínal po letech přítel Petera Warracka Kevin McElroy, který v osudný den seděl po jeho boku.

Za necelé dva měsíce od posledního vystoupení byla Janis Joplin nalezena mrtvá v losangelském hotelu. Příčina smrti: předávkování drogami. Bylo jí pouhých dvacet sedm, čímž se stala jednou z vůdčích osobností nechvalně proslulého Klubu 27 – skupiny muzikantů, kteří zemřeli v tomto věku.

Peter Warrack si tehdy neuvědomil, jak cenný materiál ve svém archivu má. Nedošlo mu, že se mu podařilo vlastně zachytit zpěvačku na jejím úplně posledním koncertu, a snímky nevyvolal. Zemřel v roce 2008 a zanechal po sobě sbírku více jak 15 tisíc amatérských fotografií a negativů. V roce 2015 ji od McElroye zakoupil online obchod House of Roulx, specializující se na snímky celebrit, reprodukce sci-fi umění a obecně staré fotografie.

Černobílé fotky, na kterých je Janis Joplin zachycena během svého posledního živého vystoupení, si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu