válkaČeskoslovenskoobjevy

Amatérská badatelka tvrdí, že ví, odkud připluly záhadné desky Tjipetir

Amatérská badatelka tvrdí, že ví, odkud připluly záhadné desky Tjipetir
Zdroj: Facebook: Tjipetir Mystery
+ 4 fotky+ 5 fotek

V posledních několika letech nacházeli různí lidé na různých plážích od Britských ostrovů až po Skandinávii gumové desky s tajemným nápisem Tjipetir. Jednu dobu se mělo za to, že pocházejí z potopeného parníku Titanicu. Teď však britská pročesávačka pláží z Cornwallu tvrdí, že vyřešila tuto záhadu.

tyrion 15. ledna 2015

Jednoho letního dne se Tracey Williamsová vydala se svým psem na obvyklou procházku po pláži nedaleko svého domova v Newquay v britském hrabství Cornwallu. Cestou našla ležet v písku černou desku s nápisem Tjipetir, kterou na břeh vyplavilo moře. Odnesla si ji domů a na internetu pak vygooglila slovo Tjipetir, ale protože o něm našla málo informací, přestala se jím dál zabývat.

O pár týdnů později však objevila na jiné pláži tu stejnou věc. „Když jsem našla jednu, dalo se to pochopit, ale nalézt druhou už bylo docela zvláštní,“ poznamenala Tracey ke svému nálezu. Není proto divu, že tajemné desky v ní probudily zvědavost a zájem vypátrat jejich původ.

Brzy zjistila, že Tjipetir je název jedné indonéské vesnice, kde na přelomu 19. a 20. století existovala kaučovníková plantáž. Pak však přišla na to, že desky nejsou vyrobeny z kaučuku, ale spíše z druhu gumy nazývaného gutaperča, jenž se získává z mléčné šťávy stromů rodu Palaquium, především pak druhu Palaquium gutta (perčovník pravý), jejichž domovem je Malajský poloostrov v Malajsii. Než se začaly používat plasty, vyrábělo se téměř všechno z gutaperči, zejména pak vodotěsné izolační obaly podmořských elektrických drátů.

Dobová fotografie z počátku 20. století dokládá, že se ve vesnici Tjipetir dříve vyráběly tyhle gumové desky.

Dobová fotografie z počátku 20. století dokládá, že se ve vesnici Tjipetir dříve vyráběly tyhle gumové desky.

Tracey začala tušit, že desky se dostaly na břeh z vraku potopené lodi a že jich musí být mnohem víc. Založila proto na Facebooku stránku, kde se posléze utvořila poměrně početná komunita a kam přicházely zprávy o dalších nálezech desek s nápisem Tjipetir. Tracey kontaktovala potápěče, oceánografy, historiky, novináře. „Bylo to, jako bych řešila obrovskou skládačku se spoustou ztracených kousků,“ svěřila se.

Jednu dobu už si myslela, že desky pocházejí z Titanicu, neboť jak zjistila, byly uvedeny v seznamu nákladu této lodi. Jenže pak ji dva lidé nezávisle na sobě přivedli na úplně jinou stopu. Ta vedla k japonskému parníku Miyazaki Maru, jenž také vezl desky Tjipetir. Na cestě z Yokohamy do Londýna jej 31. května 1917 potopila německá válečná ponorka U-88. Osm lidí na palubě tenkrát zahynulo. Zdá se, že se při zachraňovacích pracích uvolnilo velké množství těchto desek do moře, což vysvětluje jejich zvýšený výskyt na plážích. Ačkoli s její teorii souhlasí i britská vládní organizace „Receiver of Wreck“, není Tracey se svou odpovědí ještě úplně spokojena.

Hledačka pokladů na plážích Tracey Williamsová z Cornwallu

Hledačka pokladů na plážích Tracey Williamsová z Cornwallu

„Je tady mnoho otázek k zodpovězení,“ nechala se slyšet. „Pro mě je to teprve začátek příběhu.“ Chce se totiž dozvědět více o parníku i o lidech, kteří na jeho palubě našli smrt. O deskách Tjipetir také chystá vydat knihu.

„Nejsem historik, já jen čistím pláže. Každý den se procházím po plážích se svým psem a jsem fascinována vším, co moře vyplaví, a příběhem, který se za každým nálezem skrývá,“ řekla Tracey o sobě.

Další články

Zavří­t reklamu