válkaČeskoslovenskoobjevy

Alzheimerovu chorobu můžeme vystopovat ještě dřív, než vypukne

Alzheimerovu chorobu můžeme vystopovat ještě dřív, než vypukne
Zdroj: sciencealert.com

Alzheimerova choroba je jedním z největších strašáků naší společnosti. Podle studie amerických vědců můžeme její pravděpodobný výskyt rozpoznat ale ještě mnohem dřív, než propuknou první příznaky.

Simona Knotkova 18. června 2019

V letech 1995 až 2013 vědci zkoumali skupinu 290 rizikových jedinců, v jejichž rodině se Alzheimerova choroba v minulosti objevila. U 81 z nich se později skutečně začaly projevovat problémy s kognitivními funkcemi a známky demence. Badatelé přitom zjistili, že tito lidé vykazovali drobné odchylky od zbytku už v době před jedenácti až patnácti lety. Poznat se to dalo například na testu, který u jednotlivých respondentů zkoumal proces myšlení. Vědci tehdy ale ještě netušili, že by výsledky mohly poukazovat na pozdější rozvoj komplikací.

U postižených jedinců byly změřeny také vyšší hodnoty proteinu tau v mozkomíšním moku. Ukládání tohoto proteinu v mozku je spojeno právě s Alzheimerovou chorobou. Podle počítačového modelu se jeho nárůst dá ale zjistit už mnohem dříve – až 34 let před konečnou diagnózou.

„Podle výsledků naší studie bychom mohli odhalit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby deset až více let před výskytem obvyklých symptomů, jako je například mírné zhoršení kognitivních funkcí, a to díky zobrazování mozku a analýze mozkomíšního moku,“ sdělila Laurent Younes z univerzity Johnse Hopkinse z Marylandu.

Počítačové algoritmy rovněž zaznamenaly změny na MRI skenech, které ukazují na kognitivní pokles. Tři až devět let před výskytem symptomů se lehce změnila velikost střední oblasti spánkového laloku, která je spojená s pamětí. Toto zjištění potvrzuje závěry předešlé studie stejného týmu vědců, která se zabývala právě spojitostí mezi úbytkem tkáně a zhoršenými kognitivními funkcemi.

Pro definitivnější závěry bude ale třeba prozkoumat větší vzorek lidí. Vědci doufají, že se před nimi otevírají nové možnosti v léčbě komplikovaného neurodegenerativního onemocnění.

Celá studie byla publikovaná v žurnálu Frontiers in Aging Neuroscience.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu