válkaČeskoslovenskoobjevy

Alois Hudec triumfuje na olympijských hrách v Berlíně. Gratuluje mu i Hitler

Alois Hudec triumfuje na olympijských hrách v Berlíně. Gratuluje mu i Hitler
Zdroj: wikipedia commons/olympic.cz

Rozpor střemhlav na kruzích byl mistrovským kouskem českého gymnasty Aloise Hudce. Před 80 lety, 11. srpna 1936, jím ohromil na olympijských hrách v Berlíně, kde pro Československo vybojoval zlato. Pogratulovat mu tehdy musel i Adolf Hitler, i když výkonům cizincům on ani místní publikum nepřálo.

Yvonne Pokorná 11. srpna 2016

Na XI. olympijské hry v Berlíně se český gymnasta připravoval jako na vrchol své kariéry. Každý cvik si nejdříve přehrál ve své mysli. „Zavřel jsem oči a představoval jsem si v duchu cvik tak, jako kdybych jej viděl v biografu na plátně. Cvik jsem si v duchu buď zrychlil, nebo zpomalil tak, abych tělem přesně vycítil, co potřebuje, abych jej udělal,” přiblížil Hudec svou metodu.

Československé závodní družstvo v průvodu (A. Hudec první zprava). Reprofoto z publikace D. Stryjové: Alois Hudec. Mistr kruhů; vydala Mladá Fronta 2016

Československé závodní družstvo v průvodu (A. Hudec první zprava). Reprofoto z publikace D. Stryjové: Alois Hudec. Mistr kruhů; vydala Mladá Fronta 2016

Na berlínskou olympiádu však málem neodjel. Až na zásah československé vlády dostal dovolenou. Během Her pociťoval podobně jako mnozí další sportovci nepřízeň obecenstva i rozhodčích. Bronzová medaile v cvičení na bradlech mu v souboji s Němcem Alfredem Schwarzmannem unikla pouze o tisícinu bodu. Jeho hvězdná chvíle přišla ve finále cvičení na kruzích v úterý 11. srpna 1936. Když se vyšvihl na kruhy a začal svou sestavu, na stadionu Ditricha Eckhardta zavládlo ticho jako v kostele. Zaplněné hlediště fascinovaně sledovalo Hudcův výkon, který po zkušenostech z bradel všechny stoje a rozpory protahoval do maxima, aby značně nespravedliví rozhodčí neměli sebemenší důvod ke srážce bodů. Předvedl také legendární rozpor střemhlav, jeden z nejtěžších prvků tehdejší gymnastiky. Svou sestavu zakončil temperamentním švihem a zapíchl se bez hnutí do země.

Hudcův rozpor střemhlav

Hudcův rozpor střemhlav

Publikum ještě okamžik setrvalo ve zbožném tichu, aby vzápětí propuklo v nadšený jásot. Okouzleni byli nejen všichni němečtí diváci, toužící spíše po vítězství svých reprezentantů, ale i soupeři a rozhodčí, kteří mu udělili nejvyšší známku v tomto klání – 9,8 bodu! Hudcovi zajistila 1. místo a zlatou olympijskou medaili před Slovincem Leonem Stukeljem.

Alois Hudec na stupních vítězů

Alois Hudec na stupních vítězů

A Hitler mi musel přijít blahopřát ke zlaté medaili. Mně, gymnastovi z malé země,“ pochlubil se po letech Hudec. Také Hitlerova dvorní režisérka Leni Riefenstahlová zařadila část Hudcovy sestavy do dokumentárního filmu o berlínské olympiádě Olympia.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu