Horký kotlík lidem zachutnal, vyjedli celý podnik, který následně zkrachoval.

Horký kotlík lidem zachutnal, vyjedli celý podnik, který následně zkrachoval. | zdroj: atlasobscura.com


All you can eat restaurace zkrachovala, lidé jí vyjedli

TÉMATA: jídlo | čína | restaurace

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 08. 2018 | 11:45

All you can eat je oblíbený způsob, jak přilákat zákazníky a nabídnout jim neomezenou konzumaci jídla za jednotnou cenu. Restaurace, která se do takového způsobu podnikání pustí, si ale musí vše dobře spočítat. To se ovšem v případě čínské restaurace Jiamener v čínském Čhceng-tu nestalo a vše tak skončilo bankrotem.

Chyba se stala už na začátku. Restaurace nabízela neomezenou konzumaci jídla zvaného „hot pot“, které je v České republice známé jako horký kotlík. Jde o hustou horkou polévku plnou hub, tofu, nudlí, zeleniny a také chilli. V zimě vás taková polévka pořádně zahřeje, stejně jako vás vyprostí po flámu. Jiamener jí nabízel neomezené množství za 120 juanů, což je asi 400 korun.

Jenže jídlo je velmi populární a lidé ho byli schopní sníst více, než kolik majitelé restaurace předpokládali. Denně vydali 500 porcí, což bylo samo o sobě výrazně nad plán. Navíc mnoho zákazníků sedělo nad polévkou dlouhé hodiny a stále si přilévali. Někteří přišli v osm ráno a v restauraci seděli prakticky až do zavíračky. A po celou dobu měli stále co jíst, to vše za pouhých 400 korun. Nebylo divu, že na konci směny nebyly už žádné zásoby, ze kterých by se dalo vařit. Lidé prostě podnik vyjedli.

Celý podnik se kvůli tomu začal velmi rychle ekonomicky potápět. Dostal se do dluhů a po pouhých dvou měsících musel zavřít. Majitelé uvedli, že předpokládali, že se na počátku dostanou do ztráty, ale stejně tak čekali, že se tržby zlepší. Stejně tak prý spoléhali na určitou loajalitu zákazníků. Je pravdou, že sedět celý den v all you can eat podniku není úplně košer. Podobné podniky zkrátka jsou náchylné k tomu, že se někdo pokusí celý koncept zneužít. Na druhou stranu jde jednoznačně o chybu managementu, který si vše špatně spočítal a nenastavil správně podmínky. Matematicky se dalo lehce spočítat, že podnik prostě nemohl generovat zisk ani při mnohem menší návštěvnosti. Tentokrát se prostě někdo přepočítal.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 08. 2018 | 11:45

Zavří­t reklamu