válkaČeskoslovenskoobjevy

Alkohol spojoval lidi odjakživa. Pijeme ho už nejméně 10 tisíc let

Alkohol spojoval lidi odjakživa. Pijeme ho už nejméně 10 tisíc let
Zdroj: theguardian.com

V archeologické oblasti Göbekli Tepe u tureckého města Urfa byly nalezeny stopy šťavelanu vápenatého. Tato látka běžně vzniká jako vedlejší produkt při výrobě piva. Historici se tak domnívají, že kamenný komplex sloužil v době neolitu jako místo, kde se lidé střetávali a oddávali se mimo jiné pití alkoholu. Podle některých teorií sahají dějiny pití ale ještě dál.

Simona Knotkova 20. září 2018

Podle vědců alkohol sehrál klíčovou roli v naší evoluci. Profesor Robin Dunbar z Oxfordské univerzity je názoru, že jeho uklidňující účinky a stmelovací charakter znali lidé ještě předtím, než vznikl komplex Göbekli Tepe cca 10-8 tisíc př. n. l. Poté, co se lidstvo naučilo používat oheň, se pravěké komunity začaly scházet u ohniště, kde si vyměňovaly své zkušenosti a historky a oddávaly se jídlu. Brzy k nim měl přibýt i alkohol. Je ostatně pravděpodobné, že tehdejší lidé zcela běžně konzumovali zkvašené ovoce. Na další zajímavost, která mění náš pohled na lidské dějiny, poukazuje Mark Forsyth ve své knize A Short History of Drunkenness (česky Krátká historie opilství).

„Existuje teorie, že lidé nezačali pěstovat obilí kvůli jídlu, toho měli všude plno. Začali farmařit kvůli alkoholu,“ píše. Poukazuje na fakt, že z tehdejšího druhu pšenice se nedalo připravit příliš dobré pečivo. Zato skvěle sloužil při výrobě piva. S touto myšlenkou souhlasí i Dunbar.

Göbekli Tepe

O klíčové roli alkoholu v novodobé historii poté už není pochyb. „V 17. století po konci anglické občanské války se pití stálo důležitým sociálním aktem. Pronesením přípitku jste demonstrovali oddanost své zemi. Když jste to provedli špatně, mohli vás i zabít. Stejně tak bylo špatným signálem, když jste nepili. Ostatní si o vás nejenom mysleli, že s vámi asi není moc zábava, ale hlavně jste pro ně byli nebezpeční a buřičští, když jste si nepřipíjeli na věrnost. Tento postoj se v naší kultuře tak zakořenil, že i dnes se díváme podezíravě na jedince, kteří nepijí,“ vypráví historička Angela McShane.

Jak je to s alkoholem v dnešní společnosti? Jednu senzační studii o prospěchu alkoholu rázem střídá zaručeně pravdivé zjištění o jeho škodlivosti v jakékoliv míře. McShane by to tak divoce neviděla. „Někteří doktoři tvrdí, že alkohol v jakémkoliv množství má nepříznivý dopad na vaše tělo. To ale můžeme říct také o čaji, kávě nebo dokonce vodě.“

Dunbar doplňuje: „Většina výzkumů se ještě donedávna koncentrovala pouze na nadužívání alkoholu. Nikdo nezkoumal umírněné společenské pití. Poslední studie zkoumající tuto problematiku naopak ukazují, že střídmé pití je pro nás překvapivě prospěšné.“

Nakonec je to podle něj ostatně hlavně dobrá nálada a pobyt v příjemné společnosti, které na naše zdraví působí nejblahodárněji. „Jedna analýza zkoumala, jaké faktory pomohly 148 pacientům po infarktu zvládnout první měsíce. Konec kouření, netučná strava nebo cvičení nehrály tak podstatnou roli jako počet dobrých přátel. Jinými slovy – společenské sítě hrají ústřední roli v naší schopnosti přežít nejhorší životní traumata. A tyto sítě samozřejmě zesilují právě požíváním alkoholu,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu