válkaČeskoslovenskoobjevy

Aljošenka neboli Kyštymský trpaslík: mimozemšťan, či radioaktivní dítě?

Aljošenka neboli Kyštymský trpaslík: mimozemšťan, či radioaktivní dítě?
Zdroj: ekburg.tv
+ 1 fotka+ 2 fotky

Rok 1996, město Kyštym, 1764 km západně od Moskvy, 37 000 obyvatel. V chudém a zapomenutém koutku Ruska se událo něco, co se dnes řadí mezi největší záhady na světě a co ještě dlouhá léta zaplňovalo stránky mysteriózních článků a dokumentů. Najednou se objevil a pak navždy zmizel - humanoid Aljošenka.

Marta Šindlauerová 17. dubna 2020

Začalo to všechno nevinně: důchodkyně Tamara Prosvirinová, o které se v městečku vědělo, že je zvláštní a psychicky labilní, našla jednoho večera podivného malého tvora. A hned takto na začátek tu máme nejasnosti ohledně místa nálezu: jedna verze tvrdí, že Prosvirinové šla za vodou ke studni a uslyšela slabý křik; ta druhá je o něco hororovější a v ní šla penzistka na hřbitov, protože slyšela jakési hlasy, které ji tam zvaly. Jisté ale je, že si tvorečka odnesla s sebou domů. Její syn Sergej si v té době odpykával trest ve vězení, a tak stařenka přijala stvoření za vlastní dítě a pojmenovala ho „Aljošenka“.

Po Kyštymu se zpráva, že si Prosvirinová pořídila odněkud nemluvně, ihned bleskem rozšířila. Některým se poštěstilo malinkého „synka“ vidět a ti ho pak popsali jako živé miniaturní děťátko se smutným pohledem, které mělo šedozelené tělo, měřilo asi 25 centimetrů, nemělo žádné vlasy (ačkoli jiní tvrdili pravý opak), velké vypouklé oči, obrovskou cibulovitou hlavu a kulatá červená ústa s jazykem ve tvaru lopatky. Aljošenka prý vydával zvláštní, jakoby kvíkavé zvuky. Jeho nová maminka jej krmila především sladkostmi – kondenzovaným mlékem nebo vodou s cukrem.

Anatomický náčrtek Aljošenky. Oči měl prý větší, je tu ale dobře zobrazena velká cibulovitá hlava. Zdroj: strana.ru

Anatomický náčrtek Aljošenky. Oči měl prý větší, je tu ale dobře zobrazena velká cibulovitá hlava. Zdroj: strana.ru

Štěstí matky, která za záhadných okolností získala stejně záhadného syna, ale netrvalo dlouho. Sousedé se zalekli, že se psychický stav duševně nevyrovnané Prosvirinové vzhledem k vývoji situace zhoršil, a zavolali sanitku, která ji odvezla na léčení do psychiatrického ústavu. Prosvirinová se při odvozu zmiňovala, že má doma dítě. Lékaři, kteří na místo přijeli, si ale žádného dalšího živého tvora v značně chaotickém a neuklizeném domě nevšimli – jen jedna lékařka přiznala, že na posteli viděla jakýsi raneček z dek, ale považovala to za zachumlanou kočku. Prosvirinové přiřkli jasnou diagnózu: schizofrenie.

Zatímco byla Prosvirinová na léčení, staly se další události zcela mimo její kontrolu. Při vyšetřování krádeže elektrických kabelů se v rukou místní policie ocitl Vladimir Nurtdinov, obyvatel Kyštymu. Během výslechu vedeném kapitánem Vladimirem Bendlinem se v rámci sebezáchrany přiznal k tomu, že disponuje jistým druhem úplatku, který by Bendlina mohl zajímat. V garáži totiž schovával mumifikovanou mrtvolku mimozemšťana. Hádate správně – byl to Aljošenka, kterého Nurtdinov ukradl z domu Prosvirinové poté, co odjela na léčení. Tvor už byl pochopitelně mrtvý a ve značném rozkladu. Nurtdinov s podnikavým duchem ho proto laicky zmumifikoval a schoval u sebe doma, aby ho mohl ve správný čas použít. Bendlin, který si mimochodem k návštěvě Nurtdinovy garáže přibalil i kameru (kamerové záznamy jsou dnes vzácným svědectvím tohoto příběhu), se o neobvyklém objektu zmínil svým nadřízeným. Ti ho ale odbyli s tím, že se má starat o kriminální případy, a ne si hrát na Foxe Muldera (jen pro zajímavost: Bendlin později skutečně přízvisko „Fox Mulder z Uralu“ získal).

Bendlin si malou mumii ponechal a navzdory protestům manželky Aljošenku uschoval doma v lednici. Zahájil vlastní soukromé vyšetřování celé věci, v rámci kterého poslal tělíčko na odbornou analýzu. Místní patolog Stanislav Samoškin a lékařka soudní expertizy Ljubov Romanova se při ohledávání ostatků Aljošenky shodli na tom, že jeho původ je mimozemský. Naopak primářka gynekologického oddělení Irina Erjmolajeva a její manžel, primář urologie Igor Uskov, extraterestriální příznaky zcela zavrhli a jednoznačně prohlásili, že je tvoreček výsledkem předčasného porodu ve 20. až 25. týdnu těhotenství. Plod byl vážně postižen několika vrozenými vadami, které způsobily těžkou deformaci celého těla a především pak hlavy.

Mumifikované tělíčko Aljošky zkoumali lékaři a přišli k zajímavým závěrům. Zdroj: uralpress.ru

Mumifikované tělíčko Aljošky zkoumali lékaři a přišli k zajímavým závěrům. Zdroj: uralpress.ru

V kyštymské oblasti nebyly deformace plodů ničím výjimečným. Mimo jiné se i místním rybářům stávalo, že chytili ryby bez očí nebo bez ploutví. Jinde by se to zdálo zvláštní, ale ne tady. Tady se totiž stalo roku 1957 neštěstí, které ovlivnilo zdejší kraj navždy. Pouhých 10 kilometrů od Kyštymu došlo k třetí největší jaderné havárii v historii (po Fukušimě a Černobylu). V jaderné elektrárně Majak explodovalo plutonium. Výbuch nadzvedl 160tunový kryt a vpustil do ovzduší obrovskou dávku radioaktivity, která se v širokém okolí dodnes naměřuje ve vysokých hodnotách. Hypotéza, že je Aljošenka mutantem zdeformovaným radiací, se tak zdála být přijatelnou.

Po ohledání lékařským týmem se Bendlin dopustil osudové chyby. Myslel to sice dobře, ale jeho čin se stal bohužel něčím, co Aljošenku možná už navždy odsoudilo k neznámému osudu. Bendlin totiž kontaktoval ufologickou společnost „Hvězdná akademie“ a té tvora předal, aby jej poslali do dalších institucí k důkladnějším analýzám a dali tak příběhu Aljošenky nějaký vědecký podklad, nebo naopak dokázali jeho mimozemský původ. Nic z toho se ale nestalo. Aljošenka spolu s nechvalně proslulou Hvězdnou akademií (která byla svým způsobem vlastně sektou) zmizel a nikdo ho už nikdy neviděl. Po 23 letech se šéfka Hvězdné akademie Galina Semenkovová – která nejprve tvrdila, že ufonka unesl létající talíř – přiznala, že tělíčko předali k odbornému výzkumu, během něhož vyšlo najevo, že je Aljošenka lidským mládětem, které přišlo na svět potratem, a DNA jeho matky bylo pravděpodobně mutačně poznamenané. Vzhledem k nevěrohodnosti Semenkovové ale toto tvrzení nelze považovat za průkazné. Příběh Aljošky tak nemá dosud žádné stoprocentní rozuzlení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu