válkaČeskoslovenskoobjevy

Alfred Hitchcock nikdy neviděl žádný ze svých filmů aneb 12 zajímavostí o králi filmového napětí

Alfred Hitchcock nikdy neviděl žádný ze svých filmů aneb 12 zajímavostí o králi filmového napětí
Zdroj: kinobox.cz

Alfred Hitchcock měl zvláštní povahu, která se promítala i do jeho snímků, které patří mezi největší klenoty světové kinematografie. Hlavně pak v žánru thrillerů, dramat a hororů. Jak neobvyklý Hitchcock vlastně byl? Co nejvíc nesnášel? A jaké perličky víme o jeho filmech? A čím tak naštval Melanii Griffith?

Marta Šindlauerová 14. května 2020

1. Alfred Hitchcock trpěl několika fóbiemi, mezi nimi například závratěmi, strachem ze sexu a hrůzou z policistů. V tom posledním případě je nutné hledat příčinu v rodině. Když malý Alfred rošťačil, jeho otec ho trestal tím, že jej na pár minut zavřel do vězeňské cely.

2. Hororový král s oblibou strašil a lekal své herce. Prý proto, aby se do svých rolí náležitě „obuli“ a dali do toho všechny své emoce. Ostatně nekončilo to jen lekáním, Hitchcock si rád dělal legraci na mnoha frontách. Třeba když pozval přátele na večeři, použil na veškeré jídlo modré potravinové barvivo.

3. Režisér se svých vlastních filmů bál a nikdy se na ně ani nedíval. Nechal se dokonce slyšet, že nechápe, jak lidé jeho snímky mohou vůbec vydržet sledovat.

4. Alfred nesnášel vajíčka. Údajně je ani nikdy neochutnal. Odpuzovala jej jejich barva i konzistence a také to, jak bílek teče z rozbitého vejce.

5. Ve většině jeho filmů jsou obětmi blondýnky. Nebylo to jen tak. Režisér byl přesvědčen, že blondýny působí jako nejlepší oběti, že jsou jako „panenský sníh, který je poskvrněn krvavými stopami“.

6. Tohle vás nejspíše překvapí. Nejslavnější scénou ze snímku Psycho totiž není ta ve sprše. Perla filmu vězí v úplně něčem jiném. Právě zde to bylo totiž poprvé, co se na stříbrném plátně objevila toaleta. Ano, prostý, obyčejný, bílý záchod měl v Psychu světovou premiéru.

7. I se snímkem Okno do dvora je spojen jeden velký rekord. Onen bytový komplex, ve kterém se celý děj filmu odehrává, je totiž odshora dolů pouze rekvizitou, a to dokonce tou největší, jaká kdy byla ve studiu Paramount postavena.

8. Ve svých 39 filmech se sám režisér objevil osobně – většinou se tam jen na pár vteřin mihl, odborně se tomu říká cameo. Jen v jediném z nich (Nepravý muž) promluvil.

9. S hororem Psycho je spojena další zajímavost: Hitchcock a jeho asistentka se postarali o to, aby na trhu nezbyla jediná kopie stejnojmenného románu Robert Blocha. Všechny dostupné výtisky koupili, aby se nikdo nedozvěděl, jak příběh končí.

10. Navzdory svému výjimečnému talentu nezískal Hitchcock nikdy Oscara, ačkoli byl na v kategorii nejlepší režie nominován pětkrát. Když pak v roce 1968 obdržel Oscara za celoživotní přínos kinematografii a všichni s napětím očekávali jeho proslov, pronesl Alfred jediné slovo: „Děkuji.“ A pak, aby to bylo přece jen slušnější, dodal „Opravdu moc děkuji,“ a spěšně odešel z pódia.

11. V jedné ze známých scén filmu Na sever severozápadní linkou utíká Cary Grant přes Mount Rushmore, tedy pahorek, kde se nachází ono gigantické sousoší amerických prezidentů. Hitchcock zamýšlel, že se Grant ukryje do nosní dírky Abrahama Lincolna, kde si následně kýchne a tím se prozradí. Geniální nápad režiséra ale zůstal ležet ladem. Národní park, který skalní monument zaštiťuje, takové hrátky zatrhl kvůli přísnému zákazu vstupu na jakoukoli část sousoší.

12. Tippi Hedren (představitelka hlavní role ve filmu Ptáci) si postěžovala, že Hitchcock dal její dceři Melanii Griffith vskutku podivný dárek. Dívenka dostala věrnou voskovou figurínku svojí maminky, oděnou do téhož kostýmu, jaký na sobě měla v Ptácích. To by ještě nebylo tak hrozné, kdyby nebyla panenka umístěna v malé rakvi. O mnoho let později pak Melanie Griffith prohlásila: „Hitchcock byl zm*d, klidně mě můžete citovat.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu