válkaČeskoslovenskoobjevy

Alfons Mucha v Římě: Umělce tam prezentují jako velkého českého patriota

Alfons Mucha v Římě: Umělce tam prezentují jako velkého českého patriota
Zdroj: ilvittoriano.com

Téměř sto let poté, co Alfons Mucha navštívil se svou ženou Maruškou Řím, pořádá italská metropole první velkou retrospektivní výstavu jeho díla. Na 250 vystavených prací mapuje tvůrčí dráhu a ideály jednoho z nejikoničtějších evropských malířů z přelomu 19. a 20. století. Velký důraz kurátoři výstavy položili na umělcův patriotismus a jeho slovanství.

blondie 22. dubna 2016

Výstava, která se v těchto dnech koná v Památníku Viktora Emanuela II. u římského Kapitolu na náměstí Piazza Venezia v Římě, představuje přibližně 250 Muchových prací, které zahrnují jak jeho plakáty, kresby, malby a dekorativní práce, tak i šperky, designérské návrhy, knihy a fotografie. Mucha je zde prezentován nejen jako přední průkopník secesního uměleckého stylu, ale jako všestranný umělec mnoha různých tváří.

Alfons Mucha se svojí ženou Maruškou před Complesso del Vittoriano v Římě.

Alfons Mucha se svojí ženou Maruškou před Complesso del Vittoriano v Římě.

Výstava je rozdělena do šesti sekcí a každá z nich akcentuje jiný aspekt Muchovy osobnosti: Mucha jako bohém, který žil v Paříži na okraji společnosti, než jej proslavila spolupráce s francouzskou herečkou Sarah Bernhardtovou. Mucha jako tvůrce pro širokou veřejnost, jehož plakáty visely snad na všech zdech a Muchův styl vládl tehdejším reklamním kampaním. Mucha jako kosmopolita, který mezi lety 1904 až 1910 několikrát vycestoval do Spojených států, kde ho dobový tisk oslavoval jako největšího dekorativního umělce na světě. Mucha jako mystik, stýkající se s theosofickými kruhy a od roku 1898 člen zednářské lóže. Mucha jako patriot, jenž obětavě pracoval pro svůj národ. Mucha jako filozof, snící o spirituální jednotě Slovanstva a potažmo celého lidstva.

Pozoruhodné na celé výstavě je právě to, do jaké míry si všímá stop, které v Muchově tvorbě zanechaly jeho české kořeny a vášnivá láska k vlasti, která se prolínala celou umělcovou tvůrčí kariérou.

Výstava potrvá do 16. září.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu