válkaČeskoslovenskoobjevy

Alexandr Veliký uspořádal soutěž v pití, všichni účastníci zahynuli

Alexandr Veliký uspořádal soutěž v pití, všichni účastníci zahynuli
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Alexandr Veliký byl válečník, kterému ležel u nohou celý svět. Byl to také člověk, který miloval víno a velmi rád pil. Dnes by byl určitě řazen mezi alkoholiky. Jednou se rozhodl, že uspořádá závody v pití vína. Dopadlo to bohužel tragicky.

Tomáš Chalupa 24. listopadu 2021

Makedonci pijí víno neředěné vodou a pijí ho v podstatě místo vody. Nebo tomu tak alespoň bylo ve starověku. Ostatní státy kolem nich tento zvyk považovaly za barbarský, víno se přece nepije čisté, ale zředěné, tak velel dobrý mrav.

Není divu, že v takovém prostředí už odmala Alexandr hodně pil a stal se alkoholikem. V průběhu jeho politické a vojenské kariéry čelil ohromnému tlaku, takže alkohol byl jednou z možností, jak tomuto tlaku uniknout.

Stalo se roku 324 před naším letopočtem, když Alexandr pobýval v syrském městě Susa, že za ním přišel jeho třiasedmdesátiletý poradce, filozof Calanus. Oznámil mu, že se cítí nemocen a smrt už je blízko, ale raději spáchá sebevraždu, než aby jen čekal, až skoná. Alexandr sice nesouhlasil a snažil se ho přemluvit, ale Calanus si vedl svou a také svůj záměr uskutečnil. Provedl cosi jako eutanazii a sám sebe rituálně obětoval.

Alexandr byl šílený smutkem, Calanus byl jeho přítel a věrný rádce. V záchvatu trudomyslnosti nejprve oznámil, že přímo v Suse uspořádá olympijské hry. Pak od svého nápadu upustil, protože místní lidé nevěděli nic o řeckých sportech, a byla by to zřejmě bizarní podívaná.

Místo toho se rozhodl uspořádat závody v pití. Pijí přece všichni, Řekové i Peršané, na jejichž území se nacházel a o jejichž přízeň usiloval. Zdálo se to jako výborný nápad.

Na startu soutěže bylo 41 závodníků, mnoho jich bylo z armády, ale v pelotonu byli také zástupci místního lidu. Pravidla byla naprosto jednoduchá – kdo vypije nejvíc vína, vyhraje, dostane zlatou korunu v hodnotě 28 kilogramů zlata. Do smrti z něj bude boháč a velmož.

Problém byl, že místní lidé sice pili alkohol, ale zdaleka ne tolik jako Makedonci. To byla všechno v podstatě opilecká sebranka. Není divu, že vítězem se stal jeden z makedonských vojáků jménem Promachus, který vypil skoro čtyři litry silného neředěného vína. Situace se ovšem už při závodě vymkla kontrole. 35 závodníků zemřelo přímo při soutěži, další do několika dní po ní. Sám Promachus zemřel dva dny po svém vítězství, které si vzhledem ke svému stavu ani nebyl schopen uvědomit. Mnozí závodníci se i na prahu smrti snažili do sebe ještě dostat nějaké víno, čímž jen urychlovali svůj konec.

Dobové záznamy říkají, že zemřeli všichni účastníci a celá věc byla tehdy považována za nebývalé fiasko. Alexandr chtěl uctít smrt svého rádce velkolepou podívanou, která skončila smrtí dalších jednačtyřiceti lidí. To se opravdu moc nepovedlo.

Není bez zajímavosti, že sám Alexandr zemřel rok po této nešťastné události. V Babyloně oplakával smrt svého přítele Hefaistona, kterého nechal prohlásit za poloboha. Alexandr zapíjel jeho smrt tak mocně, že si tím přivodil smrt.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu