válkaČeskoslovenskoobjevy

Albínského tuleně nepřehlédnete. Biologové neví, zda se dožije dospělosti

Albínského tuleně nepřehlédnete. Biologové neví, zda se dožije dospělosti
Zdroj: profimedia.cz

Na Tulením ostrově byl objeven vzácný albínský tuleň. Není ale jisté, zda uvnitř svého hejna přežije.

Simona Knotkova 21. května 2021

Být jiný, vyčnívat, to je mnohdy velký problém i u lidí, natož u primitivních tvorů, jako jsou zvířata, kde se jinakost nejčastěji rovná jistá smrt. Odlišný živočich bývá mnohdy vyloučený z kolektivu, a odstřihnutý tak od zdroje potravy, kterou si jako mládě ještě neumí sám opatřit. V těch nejhorších případech je dalšími členy své skupiny pronásledován a napadán. Biologové jsou proto nyní ve střehu a s napětím očekávají, zda podobný osud nestihne také albínského tuleně, kterého nedávno objevili na Tulením ostrově v Ochotském moři.

Thumbnail # V Tanzanii objevili vzácný druh bílé žirafy. Je jediná svého druhu na světě
Mohlo by Vás zajímat:

V Tanzanii objevili vzácný druh bílé žirafy. Je jediná svého druhu na světě

Do rezatého odstínu zbarvený ploutvonožec s modrýma očima je uvnitř kolonie skutečně k nepřehlédnutí. Pro svou odlišnost si vysloužil přezdívku Ošklivé káčátko. Podle biologů je šance jedna ku 100 tisícům, že se albínský tuleň narodí. Navzdory neveselým prognózám se má zatím k světu a netrpí hladem.

„Mládě vypadá, že je dobře živené a bylo velmi aktivní, takže jde vidět, že mu matka dává hodně mléka. Ostatní tuleni si ho příliš nevšímali, což bylo až lehce znepokojující; něco asi nebude úplně v pořádku. Nikdo ho ale nepronásleduje ani není pokousaný,“ sdělil biolog mořských savců Vladimir Burkanov, který se sledováním atypického tuleně zabývá.

Pokud by vypozoroval známky odloučení nebo útoku, na scénu by byl povolán záchranný tým, který by se albína pokusil dostat do bezpečí. V minulosti biologové už takto zachránili jiného albínského tuleně Nafanju, který skončil v akváriu v Soči.

I když jsou šance na dospělý život uvnitř hejna mizivé, Burkanov tvrdí, že jeden takový případ byl již dříve zaznamenán. Přeživší albín z Beringova ostrova se sice neúčastnil rozmnožování, ale byl spatřen ve skupince dalších „svobodných mládenců“. „To je asi úplně první zdokumentovaný případ přežití abnormálně zbarveného lachtana medvědího do dospělosti,“ doplňuje vědec.

Další články

Zavří­t reklamu