válkaČeskoslovenskoobjevy

Albert Pratt vymyslel zbraň namontovanou do helmy, střílela fouknutím

Albert Pratt vymyslel zbraň namontovanou do helmy, střílela fouknutím
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1916 Albert Bacon Pratt z amerického města Lyndonu přišel na patentový úřad a nechal si pod číslem 1183492 patentovat zbraň usazenou na přilbě střelce. Vše bylo v podstatě funkční, ale o zbraň nebyl nikde zájem.

Tomáš Chalupa 19. října 2019

Zbraň v helmě mířila vždy tam, kam byla natočená hlava střelce. Ten měl dokonce před očima zaměřovací kříž. Střílet mohl tak, že fouknul do trubičky, následně došlo k výstřelu z hlavně na vrcholu helmy.

Zbraň měla sloužit k sebeobraně, když byl voják například napaden a instinktivně otočil hlavu směrem k útočníkovi. Měl volné ruce k sebeobraně a přitom mohl stihnout ještě vystřelit fouknutím do tubičky.

Koncept měl bohužel několik zásadních problémů. Jedním z nich byl zpětný ráz, který mohl způsobit problémy samotnému střelci. Celkově byla zbraň velmi neohrabaná. Pratt tvrdil, že se mu problémy se zpětným rázem podařilo vyřešit, ale zřejmě to nebyla tak úplně pravda, protože jeho vynález nikdo nechtěl a žádná armáda si výrobu jeho bojové střílecí helmy neobjednala. Nešťastný Pratt dokonce zkusil poslední pokus, když prohlásil, že helma se může používat také v kuchyni. Stačí odmontovat její horní část, která může sloužit jako nádoba na vodu. Tím ale svému projektu příliš nepomohl a ten skončil velmi rychle v zapomnění.

Další články

Zavří­t reklamu