Xhemil Cala předává prsten Johna Thompsona jeho sestře, dvaadevadesátileté Dorothy Websterové.

Xhemil Cala předává prsten Johna Thompsona jeho sestře, dvaadevadesátileté Dorothy Websterové. | zdroj: dailymail.co.uk


Albánec našel prsten mrtvého pilota, po 70 letech ho vrátil jeho rodině

TÉMATA: letadla | nálezy | piloti

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 04. 2015 | 11:00

V roce 1960 našel Albánec Jaho Cala na hoře Sinoi podivnou věc – prst a na něm prsten. Prsten schoval, protože nechtěl mít oplétačky s tehdejší komunistickou policií, ale požádal svého syna Xhemila, aby se pokusil zjistit, komu prsten patřil.

Xhemil Cala začal skutečně pátrat a po otcově smrti kontaktoval také velvyslanectví USA a Británie – dvě země, které pomohly osvobodit Albánii od nacistů pouhý měsíc po Thompsoně smrti. Za tři měsíce přišla od nich odpověď – prsten patří seržantu RAF Johnu Thompsonovi, který zahynul ve svém letadle dne 29. října roku 1944.

Thompson se účastnil tajné mise nad Albánií. Převážel potraviny a výzbroj pro místní partyzány, kteří zde bojovali proti Němcům. Jeho letadlo se z neznámých příčin zřítilo. Vláda nikdy nezveřejnila žádné podrobnosti o jeho smrti, protože celá mise podléhala režimu utajení. Příbuzní Johna Thompsona tak věděli jen tolik, že padl v boji za svou vlast. A najednou se objevili jacísi Albánci s tím, že mají jeho prsten. V celém příbuzenstvu začaly vyzvánět telefony.

„Děda a babička nikdy nezamykali dům v Matlocku v Derbyshire, stále čekali, že se John vrátí“  říká Brian Webster, syn sestry Johna Thompsona, Dorothy Websterové, které je dnes už 92 let. Celá rodina a přibuzenstvo se vypravili do Tirany, kde byla na britské ambasádě uspořádána slavnost, při které Xhemil Cala osobně předal prsten a malé součásti letadla Johna Thompsona jeho příbuzným.  Po sedmdesáti letech se tak Thompsonův prsten z vysokých albánských hor vrátil zpět k letcově rodině.

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 04. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu