válkaČeskoslovenskoobjevy

Alabama je plná obřích vosích hnízd. Na vině je nejspíš globální oteplování

Alabama je plná obřích vosích hnízd. Na vině je nejspíš globální oteplování
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 6 fotek+ 7 fotek

Oteplující se klima způsobuje planetě velkou řadu problémů. Jednou z posledních komplikací je například rozmnožení vos, k němž došlo v americkém státě Alabama.

Simona Knotkova 4. května 2021

Obří hnízda velikosti Volkswagena Brouka s až patnácti tisícovkami vos – s takovou situací se nyní musí potýkat někteří obyvatelé Alabamy. A podle odborníků bude ještě hůř. Už nyní je velkých hnízd víc než touto dobou v roce 2006, kdy bylo nakonec lokalizováno devadesát takzvaných pereniálních (celoročních) hnízd. Varování vydala organizace The Alabama Cooperative Extension System.

„První hlášení o obřích hnízdech jsme dostali už v květnu. To je o několik týdnů dříve než v roce 2006, kdy jsme první velké hnízdo identifikovali 13. června. Obávám se, že jich bude daleko víc. Hnízda, která jsem už letos viděl, mají více než deset tisíc dělnic a rapidně se rozrůstají. Objevují se v exteriérech domů a na místech, kde by vosy nikdo neočekával,“ sdělil entomolog Charles Ray.

Hlavním důvodem přemnožení vos je podle něj mírná zima, která způsobila, že přežilo více královen než v minulých letech. „Královny jsou jediné, které mají ve své krvi látky proti zmrznutí. Je tedy běžné, že přeživší královna založí hned zkraje jara kolonii. Jak se naše podnebí stává teplejší, bude přežívat víc královen, z nichž každá vyprodukuje více než dvacet tisíc vajíček.“

Vosy stojí za největším počtem úmrtí ve Spojených státech způsobených bodnutím a následnou alergickou reakcí. Ray proto nabádá všechny obyvatele, aby se k velkým hnízdům nepřibližovali a vosy nechali na pokoji.

„V prvé řadě s hnízdem nic nedělejte. I když jsou vosy z obřích hnízd méně agresivnější než ty z malých kolonií, je důležité, aby je lidé nijak nedráždili a nevyrušovali je,“ radí vědec.

Není to přitom tak dávno, co nebývalému úkazu čelil zase jiný americký stát. V nedaleké Jižní Karolíně se objevilo hnízdo, v jehož útrobách sídlilo dokonce více než dvě stě padesát tisíc vosích dělnic.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu