Jedná se o pouhou urban legendu? Nebo byl Al Herpin superčlověk a dokázal fungovat bez spánku?

Jedná se o pouhou urban legendu? Nebo byl Al Herpin superčlověk a dokázal fungovat bez spánku? | zdroj: communitynews.org


Al Herpin, muž, který údajně nikdy nespal

TÉMATA: zdraví | spánek | nespavost

user-avatar

Simona Knotková

17. 07. 2020 | 12:00

Mechanismus spánku je pro nás stále velkou neznámou, ale jedno ví věda už moc dobře - dostatek kvalitního spánku je pro náš organismus životně důležitý. Američan Al Herpin byl prý výjimkou a dokázal žít i bez něj.

Nechce se tomu věřit a neexistují ostatně ani žádné spolehlivé záznamy, na jejichž základě bychom tomu s jistotou věřit mohli. Podle jedné legendy z New Jersey ale údajně existoval muž, který nikdy nespal. Tvrdí to aspoň několik novinových článků z počátku 20. století, které o něm vyšly.

"Albert Herpin, narozený ve Francii roku 1862, který patnáct let pečuje o koně, tvrdí, že posledních deset let ani vteřinu nespal. Přesto se těší dokonalému zdraví a nezdá se, že by kvůli tomuto pozoruhodnému stavu nějak trpěl," napsal o něm v roce 1904 například The New York Times. Muž byl v té době podle místa svého bydliště označován jako Trentonský nespavý zázrak.

Deník Times Picayune o něm později psal jako o řidiči dodávky. Čtenářům přinesl také jeho prohlášení, podle kterého se problémy se spánkem dostavily po narození syna. "Asi jsem byl nervózní," prozradil muž novinářům. "O čtyři roky později zemřela má žena a ten šok musel mít velký vliv na mé nervy, protože od té doby jsem nespal. Léčili mě v nemocnici i soukromě, ale bez výsledku. Večer si chodím lehnout jako všichni ostatní, ale neusnu. Prostě jenom ležím a odpočívám. Vstávám okolo páté ranní a jdu do práce. Cítím se úplně stejně jako v době, kdy jsem spával každou noc."

Dochované zdroje se v detailech jeho života bohužel značně rozchází, což na věrohodnosti příběhu moc nepřidává. Některé tvrdí, že byl týden na lékařském pozorování, které mužovu nespavost a její nulový efekt na zdraví potvrdilo. Podle jiných měl zase odmítnout, když mu bylo nabídnuto 10 tisíc dolarů za účast na vědeckém pozorování ve Vídni. Herpin také musel odmítat množství nabídek k sňatku, které mu po medializaci jeho příběhu začaly chodit od žen z celé země.

V pozdějších letech na snahy usnout prý úplně rezignoval a z malé chatrče, kterou obýval, si nechal odstranit postel. Dlouhé noci trávil nejčastěji čtením novin. Zemřel ve svých 94 letech kvůli blíže neurčené příčině.

Pokud byl jeho případ skutečný, podle dnešních medicínských poznatků bychom ho nejspíše označili za spánkovou mispercepci – stav, během něhož člověk spí, i když se mu subjektivně zdá, že nespí. Kvůli nedostatku věrohodných důkazů se ale i tak jedná o pouhé domněnky.

user-avatar

Simona Knotková

17. 07. 2020 | 12:00

Zavří­t reklamu