válkaČeskoslovenskoobjevy

Ája Vrzáňová si vybruslila pět medailí, komunisté jí však zakázali závodit a chtěli ji poslat do Ruska. Raději emigrovala do Ameriky

+ 7 fotek+ 8 fotek

Ve věku 84 let náhle zemřela nejslavnější česká krasobruslařka Ája Vrzáňová. Jako první na světě skočila dvojitý lutz, získala dva tituly světové šampionky i zlato z mistrovství Evropy. Jako čerstvá mistryně světa však byla tehdejším komunistickým režimem donucena k emigraci a 40 let se pak o ní nesmělo u nás nikde mluvit a psát, jako by neexistovala. Do své vlasti se směla podívat až v roce 1990.

blondie 31. července 2015

První trenérkou malé Áji byla její maminka, která s ní jezdila na Zimní stadion na Štvanici a učila ji bruslit podle odborných příruček z Kanady. Pak ji svěřila trenéru Karlu Glogarovi, pod jehož vedením Ája již v sedmi letech vyhrála své první krasobruslařské závody.

Krátce po osvobození se stala juniorskou mistryní Evropy a během jejího vystoupení v přestávce hokejového zápasu mezi Československem a Švýcarskem jí choť tehdejšího československého prezidenta Hana Benešová hodila růži na led.

Mistrovství republiky v roce 1947 na Štvanici. Mistryně Ája Vrzáňová vlevo, vedle kolegyně Dagmar Lerchová a Jiřina Nekolová.

Mistrovství republiky v roce 1947 na Štvanici. Mistryně Ája Vrzáňová vlevo, vedle kolegyně Dagmar Lerchová a Jiřina Nekolová.

Od září 1946 začala trénovat v Londýně u slavného anglického trenéra Arnolda Gerschwilera. Ten na ni po letech takto vzpomínal: „V letech 1946 – 1950 jsem trénoval na kluzišti Richmond Ice Rink v Londýně několik českých bruslařek. Nade všemi však vynikala vysoká tmavovlasá dívka. Nebroušený diamant – dělala všechno s takovým nadšením a vrozeným talentem, že jsem hned od začátku věděl, že ji čeká velká budoucnost. To byla Ája.“

Publikum přiváděla do varu svými rychlými piruetami a vysokými skoky. Jako první krasobruslařka začala skákat dvojitého lutze. Do ženského krasobruslařství vnesla nejen skvělou techniku, ale i půvab, nadhled a šarm. Čtyřikrát se stala mistryní Československa a v lednu 1948 získala v Praze svoji první medaili z mistrovství Evropy. Po únorovém převratu však na ni začalo útočit komunistické Rudé právo za to, „že utrácí cenné valuty při tréninku v Londýně“. Na to Vrzáňová odpověděla tím, že pro Československo vybojovala zlato na světovém šampionátu v Paříži. Když ale vyjela na turné šampionů po Evropě, Rudé právo ji opět napadalo. Musela odříci vystoupení v Kanadě a Americe a podepsat prohlášení, že ihned po šampionátech v roce 1950 zanechá závodní kariéry a odjede trénovat dorost do Moskvy.

Legendární roznožka Áji Vrzáňové (1950)

Legendární roznožka Áji Vrzáňové (1950)

S tajnými agenty v patách Vrzáňová v roce 1950 vyhrála jak mistrovství Evropy, tak světa. Místo do Moskvy se však vydala na turné mistrů světa a požádala Británii o politický azyl. Musela se pak několik dní ukrývat u Gerschwilera v jeho vile, kolem které ve dne v noci projížděla černá limuzína. „Pronásledovali mě a jeli za mnou dokonce na závody do Paříže. Přišel tam ke mně příslušník a říká: ´Pojďte, mám pro vás lístek, jedeme zpátky. Kazíte pověst celému československému sportu.´ A vyhrožovali ještě hůř: ´Už neuvidíte maminku ani tatínka. Zastřelíme je,´“ vzpomínala Vrzáňová před osmi lety v rozhovoru pro ona.idnes.cz.

Jednoho dne si na půlhodiny odskočila do blízké lékárny, a když se vracela k vile, vyskočili z černé limuzíny dva muži a šli rychle k ní. Před únosem ji na poslední chvíli zachránil její trenér a dva britští úředníci, kteří československým agentům ukázali rozhodnutí o udělení politického azylu.

Jeden z redaktorů Rudého práva tehdy její matce řekl, že kdyby měl takovou dceru jako ona, raději by ji zastřelil. „Dala se na cestu zrady a skončí jako všichni zrádci. Na konci této cesty je lavička v Hyde Parku nebo skok do Temže,“ prorokovali jí nenávistně rudí novináři.

Ája Vrzáňová –zbožňovaná hvězda americké lední revue

Ája Vrzáňová –zbožňovaná hvězda americké lední revue

Nic z toho se samozřejmě nevyplnilo. Vrzáňová emigrovala do Spojených států, kde 16 let působila pod uměleckým jménem Aja Zanova jako profesionální bruslařka v lední revue Ice Follies a později v Ice Capades. Na ledě odtancovala přes deset tisíc představení.

V roce 1969 se provdala za bohatého Čechoameričana Pavla Steindlera, majitele několika luxusních newyorských restaurací. Ten ji jako svatební dar věnoval restauraci Duck Point neboli Kačárnu, kam posléze chodil celý New York na kachnu a další české speciality. Navštěvovalo ji mnoho slavných lidí, jednak krajané Miloš Forman, Waldemar Matuška, Martina Navrátilová a jednak hollywoodské hvězdy jako třeba Paul Newman nebo Marlene Dietrichová.

Smutné chvíle zažívala Vrzáňová v roce 1974, když po osmi a půl měsících potratila vymodlenou holčičku a zůstala tak navždy bezdětná. Stejně tak ji mrzelo, že ji tehdejší Československo neumožnilo přijet v roce 1978 na pohřeb svého otce. Ten na rozdíl od manželky neemigroval a v Československu zůstal. „Ájinko, už je pozdě, už si nemůžu zvykat jinde,“ vysvětlil jí své rozhodnutí. Těžce však za to zaplatil. Z postu vrchního rady ministerstva financí byl odvolán a musel pracovat v uranových dolech, sebrali mu byt a nechali mu v něm jen jednu místnost se záchodem. Také mu zabavili všechny dceřiny medaile a trofeje ze závodů. Skončil jako zlomený člověk.

Takhle zvedala nohu na ledě ještě v roce 1966.

Takhle zvedala nohu na ledě ještě v roce 1966.

I když v socialistickém Československu byla Ája Vrzáňová až do listopadu 1989 osobou nežádoucí, lidé na ni nezapomněli. Také ona po celou dobu emigrace stále zdůrazňovala svůj český původ a snila tom, jak se jednou vrátí domů. Toho se dočkala až po listopadu 1989, kdy ji na Václavském náměstí vítaly desetitisíce lidí.

Elegantní, věčně usměvavá dáma se pak do Prahy ráda opakovaně vracela. Byla vyhlášena českou sportovní legendou a v roce 2004 obdržela z rukou prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy II. stupně. V roce 2009 byla v Los Angeles uvedena jako první česká krasobruslařka do Síně slávy. Zemřela náhle 30. července 2015 ve věku 84 let.

Připomeňme si nezapomenutelný výkon Áji Vrzáňové na mistrovství světa v roce 1950 v Londýně a její sólové vystoupení na lední show s Ice Capades v roce 1965, kde tančila na skladbu Bolero od Maurice Ravela.

https://www.youtube.com/watch?v=fg1SnQEjhNg

Související články

Další články

Zavří­t reklamu