válkaČeskoslovenskoobjevy

Aiolská větrná harfa: Nástroj ze starověkého Řecka vydává mystickou hudbu a slyšet ho můžete na různých místech světa

+ 5 fotek+ 6 fotek

Větrná harfa je hudební nástroj, na který hraje pouze vítr. Je pojmenována po Aiolovi, starověkém řeckém bohu větru. Ve starém Řecku byla umísťována na veřejných prostranstvích a v chrámech.

Yvonne Pokorná 21. června 2017

Tradiční aiolská harfa je tvořena dřevěným tělem, které obsahuje ozvučnou desku. Struny jsou napjaty podélně mezi dvěma kobylkami. Když tyto struny rozkmitá vítr, nástroj se rozezní. Čím silnější je vítr, tím silnější je zvuk – od jemných chórů až po doslova strašidelný a velmi hlasitý vřískot.

Aiolské harfy jsou ručně vyráběny i v dnešní době. Některé jsou tvořeny monumentálními kovovými skulpturami umístěnými na střechách domů nebo na větrných vrcholech kopců. Vlastnosti zvuku jsou závislé na mnoha okolnostech. Například na délce, průměru a druhu strun, na typu větru a také na materiálu, ze kterého je zhotoveno rezonující tělo. Nástroje s kovovým rámem bez rezonanční desky vytvářejí zvuk, který je velmi odlišný od zvuku dřevěného nástroje s dřevěnou rezonanční deskou. Jejich pulsující zabarvení tónu vytváří éterickou, téměř mystickou hudbu.

Aiolské harfy i dnes najdete na různých místech světa. Podívejte se do galerie na některé z nich.

Další články

Zavří­t reklamu