válkaČeskoslovenskoobjevy

Agónie Alzheimerovy choroby: fotograf zachytil postupující demenci svého otce

+ 10 fotek+ 11 fotek

Ještě v 78 letech býval Ronnie Seymour aktivním seniorem, který si vlastnoručně vyrobil kolečkové brusle, aby mohl dovádět venku se svými vnoučaty. Pak mu ale lékaři diagnostikovali Alzheimera a pár let nato už si nemohl vzpomenout ani na své vlastní jméno. Trpěl nejen on, ale i celá jeho rodina. Syn Mark se rozhodl s otcovou chorobou vypořádat po svém. Protože je fotograf, začal svého nemocného otce fotit. Zachytil tak otcův čtyřletý zápas s Alzheimerem, který letos v březnu ukončila smrt.

Ivanhoe 22. července 2015

Série černobílých fotografií je intimním vhledem do těžkostí a útrap, kterým čelí lidé postižení Alzheimerovou chorobou. Jejich autor, 55letý profesionální fotograf Mark Seymour z Londýna, je nyní zveřejnil, aby druhým přiblížil, jak se s touto chorobou v reálu žije.

„Když otci nemoc poprvé diagnostikovali, neměli jsme tušení, jak to bude těžké,“ přiznal se fotograf a připustil, že když lidé jeho fotografie poprvé vidí, jsou jimi obvykle šokováni. „Ne moc lidí zná útrapy této nemoci, dokud s ní sami nepřijdou do kontaktu. Já sám jsem o ní dříve sbíral informace jen z pár knih,“ řekl.

Jeho otec o nemoci už věděl dost, neboť jeho matka ji prodělala, takže tušil, co jej čeká. Přesto se snažil všemožně oddálit její destruktivní následky pomocí stravy, cvičení a trénování mozku. Choroba však přesto postupovala, stav Ronnieho se postupně zhoršoval a jeho chování se stávalo čím dál nevyzpytatelnější, až jej loni v dubnu museli umístit do domu s pečovatelskou službou. Do té doby o něj láskyplně pečovala manželka a ostatní rodina.

„Focení bylo pro mě téměř druhem terapie,“ poznamenal Mark. „Umožnilo mi trávit s otcem čas a něco dělat. Je to docela těžké pobývat s někým, kdo vás ani nepoznává a není schopen reagovat na to, co mu říkáte. Fotografie byla způsobem, jak se s tím vypořádat,“ svěřil se.

Pozoruhodné bylo, že ačkoli Ronnie si nikoho z rodiny nepamatoval, uměl si vzpomenout na písničky a zahrát je na harmoniku, dokázal dokonce vyřešit i některé matematické hlavolamy. Rovněž uměl vyjmenovat každý jednotlivý díl své vzácné motorky Vincent Black Shadow, kterou každoročně rozebíral a pak zase skládal dohromady.

I když mu choroba ničila mozek, je z fotek cítit nezdolnost a houževnatost, s jakou starý muž své chorobě čelil. „Táta měl pořád úsměv na tváři,“ tvrdí Mark. „Nikdy nebyl boháčem, ale byl bohatý vědomostmi a láskou. Byl se svým životem celkově velmi spokojený,“ říká fotograf.

Ronnie nemoci podlehl letos v březnu, bylo mu 82 let. Pro jeho syna bylo mnohem těžší stahovat snímky a prohlížet si je na obrazovce. To byl ten okamžik konfrontace, kdy se mu do očí draly slzy. Rozhodl se, že z fotek uspořádá výstavu, aby oslavil život svého zesnulého táty a zároveň pomohl zvýšit povědomí o závažnosti této zákeřné nemoci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu