válkaČeskoslovenskoobjevy

Oranžový jed, který vyhubil 40 tisíc lidí, se vyráběl v československé fabrice. Ještě dnes mrzačí děti

Oranžový jed, který vyhubil 40 tisíc lidí, se vyráběl v československé fabrice. Ještě dnes mrzačí děti

Jedovatá látka rozprašovaná nad vietnamskými pralesy americkou armádou měla likvidovat rostliny. Jenže chemikálie zmrzačila také miliony lidí. Její část se vyráběla i ve Spolaně Neratovice.

Tomáš Chalupa 9. září 2014

Vietnam, to je především hustá neprostupná džungle. Je hustá tak, že se v ní ztrácela jakákoliv technologická převaha Američanů za vietnamské války. Tanky se do džungle nehodí, letadla zase pod příkrovem pralesa nevidí nepřítele, nelze navádět dělostřeleckou palbu.

Agent Orange

Agent Orange

Američané proto vyvinuli látku složenou z jedovatých herbicidů, kterou pojmenovali Agent Orange a začali ji z vrtulníků a letadel rozprašovat nad Vietnamem. Akce s názvem „Farmářská výpomoc“ měla za cíl jediné, vymýtit chemickou cestou pralesy a zbavit tak jednotek nepřítele jeho největší výhody a ochrany.

Agent Orange dítě

Agent Orange dítě

Chemické bombardování pralesů trvalo deset let. Za tu dobu byly účinkům chemikálií vystaveny více než 4 miliony lidí. U zasažených lidí se objevovaly puchýře, alergické reakce na pokožce, průjmy, zvracení, oslepnutí a krvácení sliznice, což u mnoha lidí vedlo ke smrti. U žen docházelo k potratům. Nejhůře však na tom byly nově narozené děti ze zasažených oblastí. U nich docházelo ke strašlivým deformacím a mutacím. Rodily se děti bez končetin, s deformovanou lebkou nebo kostrou, mentálně postižené.

Agent Orange děti

Agent Orange děti

Od konce války zemřelo na následky látky Agent Orange 40 000 lidí. Statisíce dětí skončily v nemocnicích a sirotčincích. V postižených oblastech se rodí děti s genetickými vadami až dodnes. Zamoření rozsáhlých oblastí země, jejíž hospodářství stojí převážně na zemědělství, vrhlo celou zemi o sto let zpátky.

Agent Orange dítě

Agent Orange dítě

Jedna z komponent látky byla vyráběna také v tehdejším komunistickém Československu, konkrétně ve Spolaně Neratovice. Je to paradoxní, protože komunisté byli spojenci Severního Vietnamu. Spolana je prodávala do západního Německa a odtud chemikálie putovaly na americké základny ve Vietnamu. Pří výrobě chemikálií trpělo několik desítek zaměstnanců Spolany nejrůznějšími zdravotní problémy. Spolana proto v roce 1968 výrobu pesticidů ukončila.

Spolana

Spolana

Další články

Zavří­t reklamu