válkaČeskoslovenskoobjevy

Český James Bond? Komunisté ho vychvalovali do nebe, přitom plánoval vraždit bombami nevinné lidi

Chtěl vyhodit do povětří redakci Rádia Svobodná Evropa, pracoval dlouhá léta v Německu jako špion, po sametové revoluci si s jeho případem soudy lámaly hlavu deset let. Nakonec se chytil sám do pasti svých vlastních podvodů.

Tomáš Chalupa 15. září 2014

Měl to být jakýsi James Bond československé rozvědky. O hrdinném kapitánu Pavlu Minaříkovi dokonce nazpíval Josef Laufer svého času oslavnou píseň. Tam se mimo jiné říká, že kapitán Minařík „přidal blankytu do křídel míru“. Teroristický čin, který Minařík plánoval, se však dá těžko nazvat jako mír.

Pavel Minařík

Pavel Minařík

Jeho životní příběh přitom ze začátku vypadal velmi obyčejně. Vyučil se elektroinstalatérem, dělal kulisáka v divadle a nakonec zakotvil v brněnském rádiu. Mezitím stihl také podepsat spolupráci s Československou tajnou službou.

Rádio Svobodná Evropa

Rádio Svobodná Evropa

Od ní také dostal svůj velký úkol, infiltrovat se do Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Měl se vydávat za emigranta. To se mu v roce 1969 bezezbytku povedlo a jako mimořádně aktivní zpravodajec zasílá do Československa stovky zpráv o fungování stanice. Pod krycími jmény Ulyxes a Play dodával rozvědce informace o „štvavých“ zprávách, které se i přes komunistické rušičky dostávaly k lidem v Československu. „Tato stanice je ochotná měnit program z hodiny na hodinu a plnit příkazy, které vypracovávají štáby CIA“, tvrdí ve svých pamětech sám Minařík. Toho doslova posedla touha rádio zničit. Nakonec se Minařík rozhodl, že Svobodnou Evropu vyhodí do povětří. Chtěl pěti výbuchy zničit rovnou pět vysílacích stanic.

Minařík

Minařík

Když však s tímhle nápadem seznámil v roce 1972 své řídící důstojníky, ti mu na něj nekývli. Minařík své žádosti opakoval, kreslil plánky a nákresy, do detailu se snažil celou operaci naplánovat. Jenže místo schválení jeho šílených plánů jej rozvědka stáhla zpět do Československa. Zřejmě se obávali, že by netrpělivý Minařík nakonec něco provedl sám na „své triko“. Jeho nápadu se později chytla rumunská tajná služba. Tajné komando odpálilo v roce 1981 v redakci bombu, výbuch zranil čtyři pracovníky rádia.

Minařík na tiskové konferenci

Minařík na tiskové konferenci

V Československu po Minaříkově návratu následovala propagandistická show v podobě tiskové konference. Minařík tuzemským i zahraničním novinářům vyprávěl o svém statečném boji s „žumpou éteru“ zvanou Svobodná Evropa. Následně si žil pohodlný život za státní peníze. Stal se šéfredaktorem plátku Signál a získal také hodnost plukovníka.

Minařík u soudu

Minařík u soudu

Bezstarostný život skončil po pádu komunismu. Následovaly soudy a obvinění z plánování atentátu. Jenže nikdo nakonec Minaříka za plánování bombového útoku neodsoudil, což je dodnes mnoha lidmi vnímáno jako selhání české justice. Minařík ovšem nakonec stejně skončil za mřížemi, protože se zapletl do pojišťovacího podvodu, za který v roce 2011 dostal pětiletý trest vězení. Nakonec ho tedy nedostihla jeho temná minulost, ale hamižná přítomnost.

Další články

Zavří­t reklamu