válkaČeskoslovenskoobjevy

„Africká obryně“ Mme Abomah byla skutečně k nepřehlédnutí

„Africká obryně“ Mme Abomah byla skutečně k nepřehlédnutí
Zdroj: Wikimedia Commons

Neobvyklá výška zajistila Američance popularitu a bohatství. Evropští diváci ji znali jako "africkou obryni" Mme Abomah.

Simona Knotkova 8. března 2021

Ella Grigsby (později Williams) se narodila v říjnu 1865, pár měsíců poté, co bylo v USA zrušeno otroctví. I když byl promotéry show jako místo jejího rodiště uváděn africký Benin (tehdejší Dahome), ve skutečnosti to byla Američanka s Jižní Karolínou v rodném listě. V prvních letech svého života pracovala jako služebná v rodině Elihua a Harriet Williamsových. Od nich také převzala své nové příjmení. Původní Grisby jí totiž připomínalo otrockou minulosti její rodiny. Už v raném věku Ella vykazovala abnormální míry na dívku svého věku.

Thumbnail # Ikonické foto: Nejvyšší voják německé armády obr Jakob Nacken
Mohlo by Vás zajímat:

Ikonické foto: Nejvyšší voják německé armády obr Jakob Nacken

„Nikdo z mých sester ani bratrů nebyl neobvykle vysoký. Roky se u nás ukazoval muž ze zábavního průmyslu, který se mnou chtěl uzavřít smlouvu, ale nikdy jsem se nerozhodla opustit Columbii. Teprve na podzim roku 1896, zrovna když jsem připravovala večeři pro prominentní rodinu, se manažerovi F.C. Bostockovi povedlo mě přemluvit,“ prozradila o svých začátcích žena.

Tehdy měřila 2 metry a 28 centimetrů, což z ní dělalo jednu z nejvyšších žen světa. V době, kdy měla poprvé vyjet na turné, jezdila po Státech už obryně Ella Swing z Missouri. Aby nedocházelo k záměně, Bostock se rozhodl, že Williams vyveze do Evropy, konkrétně do Velké Británie. Zde bylo pro ženu i příhodnější prostředí, protože zde nebyl tak silný rasismus jako v Americe. Ella přijala přezdívku Mme Abomah a nechávala se uvádět jako zástupkyně legendárních Amazonek z Dahome.

Thumbnail # U Velké sfingy v Gíze se sešel nejvyšší muž světa s nejmenší ženou
Mohlo by Vás zajímat:

U Velké sfingy v Gíze se sešel nejvyšší muž světa s nejmenší ženou

Kromě Británie se během své třicetileté kariéry podívala také do střední Evropy, Austrálie, Nového Zélandu či Jižní Ameriky. V dobách své největší slávy neměla nouzi o finanční prostředky a okolí ji znalo jako elegantní dámu v luxusních šatech. Z místa na výsluní ji nakonec vystrnadily světové události a s počátkem 1. světové války se Ella musela vrátit zpátky do USA. I tak na své „řemeslo“ nezanevřela a v pozdějších letech se objevovala například v představeních na Coney Islandu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu