Afghánský učitel jezdí do opuštěných vesnic a vozí dětem knihy. | zdroj: youtube.com


Afghánský učitel jezdí s kolem plným knih do odlehlých vesnic

TÉMATA: afghanistán | děti | lidé

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 05. 2016 | 09:00

Afghanistán, to nejsou jen nekonečné boje jedněch islámských radikálů proti jiným islámským radikálům. I v této zemi žijí lidé, kteří se ještě nepomátli na rozumu a snaží se dělat něco pro své okolí a zejména pro děti. Saber Hosseini je jedním z nich.

Saber Hosseini je učitel z města Bámján v centrálním Afghanistánu. Na své kolo přimontoval velkou bednu a naplnil ji knihami. S touto mobilní knihovnou pak jezdí do odlehlých vesnic, kde většina dětí nikdy neviděla knihu, snad s výjimkou Koránu. "Ten projekt mě napadl před šesti měsíci. Začal jsem s 200 pohádkovými knížkami pro děti a objížděl jsem s nimi odlehlé vesnice v provinicii. Přibral jsem postupem času další dobrovolníky, dnes jich mám dvacet a máme sbírku asi 6000 knih," říká Hosseini. Většina knih podle něj pochází ze sousedního Íránu. 

Jako dopravní prostředek používá kolo záměrně. Většina jeho spolupracovníků nemá peníze na auto. Druhým důvodem je, že kolo v Afghanistánu symbolizuje nebezpečí bombového útoku. Talibanci velmi rádi útočí sebevražednými útoky, které provádějí teroristé na kolech. Hosseini chce ukázat, že kolo nemusí být jen symbolem teroru, ale také vzdělání. "Jednou jsem s dětmi mluvil o zbraních. Použil jsem ono známé heslo: řekněte ne zbraním, ano knihám. Když jsem přijel do vesnice podruhé, děti mi předaly všechny své plastové zbraně, které měly na hraní. Měly ale jednu podmínku, chtěly, aby jejich vesnice byla první na mé příští zastávce, aby měly co největší výběr knih a mohly si vybrat jako první. Byl to asi nejhezčí moment v mém životě," vzpomíná Hosseini.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 05. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu