válkaČeskoslovenskoobjevy

Afghánistán v 60. letech byl jinou zemí, než jak ji známe dnes

Afghánistán v 60. letech byl jinou zemí, než jak ji známe dnes
Zdroj: vintag.es
+ 63 fotek+ 64 fotek

Sebevražedné atentáty, nekonečná válka s povstalci, chudoba a stagnace. Takový obraz skýtá současný Afghánistán. Konflikty tuto středoasijskou zemi sužují už čtyři desetiletí a světlé zítřky jsou zatím v nedohlednu. Byly však doby, kdy Afghánistán ukazoval světu podstatně jinou, přívětivější tvář. Takovou, jak ji zachytil americký univerzitní profesor Bill Podlich.

Yvonne Pokorná 27. dubna 2018

V roce 1967 si profesor Arizonské státní univerzity William Podlich vzal dvouleté volno a vydal se pracovat pro UNESCO do Afghánistánu. Působil tam jako expert pro přípravu a vzdělávání učitelů vyššího školství. Spolu s ním do Afghánistánu odcestovala i jeho žena Margaret a jejich dvě dcery Peg a Jan, které v Kábulu navštěvovaly mezinárodní školu. Během tohoto pobytu Podlich pořídil množství fotek dokumentujících každodenní život své rodiny v Afghánistánu.

Barevné snímky ukazují Afghánistán jako v podstatě klidnou, přátelskou zemi, což ostře kontrastuje s dnešní situací. Tehdy byl ještě u moci král Zahira Šáha, za jehož vlády mezi lety 1933 a 1973 Afghánistán zažíval období stability. To ale skončilo se zrušením monarchie. Následoval komunistický převrat, sovětská válka, vznik Tálibánu. Ani po americké intervenci a svržení Tálibánu v roce 2001 boje v Afghánistánu neskončily a etnické a náboženské spory dodnes tuto zemi rozdělují.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu