válkaČeskoslovenskoobjevy

Aerosmith nechtěli letět letadlem, se kterým následně havarovala kapela Lynyrd Skynyrd

Aerosmith nechtěli letět letadlem, se kterým následně havarovala kapela Lynyrd Skynyrd
Zdroj: thevintagenews.com

Členové kapely Lynyrd Skynyrd Ronnie Van Zant, Steve Gaines, Cassie Gainesová zahynuli při leteckém neštěstí 20. října roku 1977. Nedlouho předtím měla stejným strojem letět kapela Aerosmith. Jejich piloti ale se strojem odmítli letět a tím možná zachránili kapele život.

Tomáš Chalupa 21. března 2019

Při havárii stroje Convair CV-240 zahynuli také oba piloti. Nehodu přežilo jako zázrakem 20 pasažérů. Kapela si najala stroj pro návrat ze svého koncertu v Greenvil Memorialu a měla namířeno do Baton Rouge v Lousianě.

Letadlo ale nemělo na podobnou cestu dostatek paliva a muselo nouzově přistát na malém letišti poblíž Gillsburgu v Mississippi. Piloti přistání na malé travnaté ploše nezvládli a stroj havaroval. Tři členové kapely zahynuli okamžitě. Přežil pouze klávesák Billy Powell a bubeník Artimus Pyle, který ovšem utrpěl četná zranění. Zkáza letadla byla dobře popsána právě díky přeživším, včetně nechutných detailů.

Zajímavý je fakt, že stejný stroj si nedlouho předtím chtěla pronajmout skupina Aerosmith. Zunk Buker, jeden z asistentů kapely, který měl logistiku na starost, ale odmítl letadlo kapele pronajmout. S hrůzou viděl, jak se oba piloti, McGreary a Gray, nalévají lahví bourbonu. Posádka se mu ani trochu nelíbila a kapelu od pronájmu letadla odradil.

A bez zajímavosti není ani výpověď Deborah Jo Billingsleyové, vokalistky Lynyrd Skynyrd, která ale byla nemocná a s kapelou neletěla. Řekla médiím, že měla sen, ve kterém viděla leteckou katastrofu. Při ní celá kapela zahynula. To bylo dva dny před odletem. Billingsleyová zavolala v hrůze Allenu Collinsovi, jednomu ze zakládajících členů kapely. Prý se pohádali, protože zpěvačka trvala na zrušení letu Convairem, což Collins odmítal.

Přes varování Billingsleyové i odmítnutí ze strany Aerosmith, se nakonec onen tragický let uskutečnil. Kapela Lynyrd Skynyrd byla v té době na výsluní své popularity. Tu ale narušila letecká tragédie, po níž se skupina na dekádu odmlčela.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu