válkaČeskoslovenskoobjevy

Adrenalinová tradice: Ve Španělsku staví vysoké věže z lidských těl

Adrenalinová tradice: Ve Španělsku staví vysoké věže z lidských těl
Zdroj: messynessychic.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Při návštěvě festivalu v Katalánsku, Valencijském společenství či na Baleárských ostrovech se můžete setkat s netradičním vystoupením. Před vašima očima povstane věž tvořená z lidských článků.

Simona Knotkova 27. července 2019

„Když jsem v roce 2012 přijel do Katalánska, zarazily mě nejvíc dvě věci – katalánský nacionalismus a castelly. Lidé často hovořili o globální ekonomické krizi ohrožující evropský sen o bohatém státě a říkali, že v Katalánsku není žádná budoucnost. Stejně se ale v neděli ráno tisíce z nich probudily brzy, nasedly do auta a odjely na jedno z dvaceti míst, aby tam společně něco vytvořily,“ vypráví fotograf Pablo Giori. Není jediný, koho španělské castelly nadchly. V roce 2010 si jich všimla i organizace UNESCO, která je zařadila na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Tradice má svůj původ v pouličních tancích Muixeranga, které v ulicích Valencijského království provozovali umělci a akrobati. První zmínka o tomto druhu aktivity pochází z roku 1712. Tehdy měly tance ještě silný náboženský podtón. V 18. století se rozšířily také do dalších měst. Vznik samostatného castellu, který si z Muixerangy bral jen závěrečnou část – stavění vysokých lidských věží – lze vystopovat v roce 1790.

Konstrukce z lidských těl se staví ve dvou fázích. Jako první se vytvoří základna (pinya), která musí být dostatečně pevná a stabilní. Poté se přechází ke stavbě dalších pater. Tato fáze by měla být co nejrychlejší, aby na členy základny nebyl vyvíjen příliš velký tlak. Úplně poslední je takzvaný enxaneta, česky též jezdec, kterým je nejčastěji dítě. To vystoupí na samotný vrchol věže a zvednutou dlaní signalizuje dokončené dílo. Aby ovšem byl castell považován za úspěšný, musí dojít i k jeho bezchybné demontáži, během níž jednotlivé články pater zase postupně lezou dolů. V roce 2006 bohužel došlo k tragédii a při pádu zemřela dvanáctiletá dívka. Od té doby musí mít všechny děti helmy.

Dosud největší lidskou věž o deseti patrech po čtyřech osobách se podařilo vybudovat v roce 2015. Vyšších konstrukcí jednotlivá sdružení dosahují zejména díky lehčím ženám, které se k takzvaným Castellers začaly přidávat v 80. letech minulého století.

Castelly si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu