Adina Mandlová na zahradě domu v Balzanu na Maltě spolu se svým manželem Benem Pearsonem a fenkou Sandy | zdroj: ČTK


Adina Mandlová: Kde a s kým zestárla nejkrásnější prvorepubliková herečka

Píše se rok 1966. Adině Mandlové – sexy symbolu 30. let – je 56 let a žije už skoro 20 let v Anglii, kam uprchla před nemilostí svého národa. Pověst nacistické kolaborantky je jí však stále v patách a dostihla ji i v Anglii, kde jí maří herecké šance. Dostává tu a tam jen malé, podřadné role. V onom roce ovšem přijde nečekaně lákavá nabídka z Prahy: hlavní role v muzikálu „Hello, Dolly!“

user-avatar

Markéta Oderská

28. 01. 2015 | 07:45

Adina Mandlová v době své největší slávy ve 30. letech

Mandlová roli přijímá, poprvé od své emigrace přijíždí do Čech a doufá v úspěšný comeback. Ten se však nakonec nekoná. Slibnou roli jí zhatí závist bývalých hereckých kolegů a kolegyň, zejména Jiřiny Štěpničkové, která údajně rozjela proti Mandlové štvavou kampaň, kterou podpořila peticemi na protest proti hostování kolaborantky a emigrantky v Hudebním divadle Karlín. Znechucená Mandlová se role vzdává a v tu chvíli v ní definitivně uzraje jedno velké životní rozhodnutí: odstěhovat se někam daleko. Pryč od Československa i od Anglie, která jí nikdy nepřirostla k srdci.

Svatba Adiny Mandlové s gayem Benem Pearsonem v roce 1954

V tu dobu je záletná Mandlová, jejíž ložnicí prošly desítky milenců, šťastně provdaná za anglického homosexuála, módního návrháře Bena Pearsona. A kupodivu je s ním šťastná! Jako jediný z nespočetné řady jejích partnerů na ni nežárlí a ona mu na oplátku zase toleruje jeho zálety. Oba sní o životě někde v teple, na slunném jihu Evropy. Projedou jižní Francii, Itálii i Španělsko, navštíví Bejrút, až jim nakonec učaruje ostrov Malta. „Jednak je tam lacino, a pak tam každý mluví anglicky, což byla pro Bena výhodu,“ pochvalovala si volbu středomořského ostrova herečka ve svých pamětech nazvaných Dneska už se tomu směju.

Adina si koupila na Maltě 250 let starý dům ve slepé ulici St. Mary Street 2.

Manželé byli nenároční, spokojili se s koupí 250 let staré farmy uprostřed starobylé vesnice Balzan a nechali ji podle vlastního návrhu zrenovovat. Mandlová se už nemohla dočkat, jak tam bude po většinu roku žít. Anglie, kde se jí v divadelním světě nedařilo prosadit, měla až po krk a těšila se, jak bude na Maltě sochařit a zahradničit. Místo po slávě teď stárnoucí herečka toužila hlavně po klidu a po svobodě.

V tomto domě žila Adina Mandlová v letech 1967–1981

Na Maltu se Mandlová přestěhovala v říjnu 1967. Čekalo ji tam plno práce s dokončením domu a úpravou zahrady, ale to jí vůbec nevadilo. Raději  práci sama zastala, než by platila za služby. Herečka, která za první republiky vymetala kdejaký večírek, žila na Maltě asketicky i samotářsky. „Vstávala jsem časně ráno, někdy už v pět hodin, a pracovala jsem celý den a večer jsem byla tělesně tak unavená, že na nějakou zábavu anebo dokonce na pití a flámování jsem neměla ani pomyšlení. Moje jediná společnost byla kočka Topsy, kterou mi daroval místní zahradník …,“ vzpomínala ve své autobiografii. 

Adina Mandlová byla na Maltě šťastná.

Jak píše, uplynou dny, kdy promluví sotva více než deset vět, ale je spokojená. „Nikdo mě nezná, nikdo mi nezávidí a nikdo se mi nesnaží ublížit nebo mne zranit,“ svěřuje se herečka, kterou by Češi hned po válce nejraději ukamenovali. Malta na hereččiny dosud nezhojené rány působila jako zázračný balzám

Adina Mandlová na dvoře pankrácké věznice v roce 1945.

Těch ran bylo v životě Mandlové více než dost. Když jí bylo osm let, ztratila milovaného otce, ve čtrnácti ji nejspíš znásilňoval otčím. V osmnácti podstoupila potrat a poprvé se pokusila o sebevraždu. Její první manžel, malíř Zdeněk Tůma, rok po svatbě spáchal sebevraždu. Se svým milým, hercem Vladimírem Šmeralem, čekala holčičku, která se však narodila mrtvá. Přítel se k ní postavil po válce zády a zapřel i to, jak mu zachránila život. Herečka je nespravedlivě obviněna z kolaborace a udavačství a skončí v pankrácké věznici. Po propuštění nesmí dostávat role a její filmy se přestanou v kinech promítat... 

Životopisnou knihu Dneska už se tomu směju sepsala Mandlová v roce 1975 na Maltě, kde tehdy žila.

Tyhle trpké zkušenosti se však pobytem na Maltě rozplývají a herečka si konečně vychutnává obyčejný život. „Slunce svítí, nebe je modré, v zahradě všechno kvete, a když se ráno probouzím, jsem zase ráda na světě,“ píše v memoárech. Radost jí přináší každé semínko, které na zahradě vzejde, každá kytka, strom a keřík pnoucí se do výšky. Československo i Anglie jsou najednou tak daleko, že přestávají být pro ni skutečností.

Na Maltě Adině Mandlové odhalili pamětní desku.

Pamětní deska věnovaná Adině Mandlové

„Někdy mi všechno, co jsem prožila v obou svých domovech, v Československu a v Anglii, připadá jako zlý a pošetilý sen, z něhož jsem se probudila sice pozdě, ale ještě včas... Všechno, co jsem kdysi pokládala za nesmírně důležité, je prostě najednou bezvýznamné, vzdálené, téměř cizí. Dneska už se tomu směju,“ uzavřela herečka svoji vzpomínkovou knihu.

Poslední dny svého života strávila Adina Mandlová v Československu.

Nakonec však Malta nebyla její poslední štací. V roce 1981 se přestěhovala s Benem do Kanady a po smrti manžela se Mandlová v roce 1991 vrátila do Československa, aby zde strávila poslední měsíce svého života. Ty rozhodně nebyly klidné. Herečka v noci nemohla spát a za zdmi jejího pokoje na zámku v Dobříši bylo slyšet, jak vzdychá a naříká. Neklidné bylo i její umírání v příbramské nemocnici, kde se hádala s pacienty a sestřičkami, až ji museli přestěhovat na mužské chirurgické oddělení, kde 16. června 1991 naposledy vydechla.

Letos 28. ledna by se Adina Mandlová dožila 105 let.

Mandlové bývalá adresa: Balzan v Alley, St. Mary Street 2

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

28. 01. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu