válkaČeskoslovenskoobjevy

Adam Rainer byl úředně uznaný trpaslík i obr

Adam Rainer byl úředně uznaný trpaslík i obr
Zdroj: allthatisinteresting.com

Rakušan Adam Rainer je jediný člověk na světě, který byl za svého života prohlášen za trpaslíka i obra. Jeho příběh je bohužel tragický, protože jej provázely dlouhodobé zdravotní problémy.

Tomáš Chalupa 26. září 2019

Rainer měřil ještě v 21 letech méně než 1,5 metru. Přitom oba jeho rodiče měli normální výšku a zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by to v jeho případě mělo být jinak. Už když narukoval do armády, byl nejmenším vojákem široko daleko. Byl oficiálně prohlášen za liliputa a bylo jasné, že v armádě bude k ničemu.

Sice pak trochu povyrostl, ale stále to nebylo nic moc. Pak se ale po dosažení 21. roku jeho života u něj spustil doslova překotný růst. O deset let později už měřil 218 centimetrů.

Tímto vývojem byli samozřejmě všichni zaskočeni. Od roku 1930 začali Rainera zkoumat dva lékaři – Dr. Mandl a Dr. Windholz. Domnívali se, že muž má v sobě nádor hypofýzy způsobující nadměrnou produkci růstového hormonu, která neutichá i v dospělosti. Jde o nemoc zvanou akromegalie. K jejím příznakům patří i zvětšení koncových částí částí těla, které Rainer rozhodně měl. Také jeho tvář se protáhla kvůli vyčnívajícímu čelu a čelisti. Jeho rty zesílily a zuby se široce rozložily.

Nádor rostl deset let a operace byla velmi riskantní, ale zdařila se. Lékařům se sice podařilo zastavit další růst nádoru, ale Rainerovi se zhoršovaly problémy s pokřivenou páteří. Nakonec lékaři zjistili, že Rainer stále roste, byť velmi pomalu. Muže pak stíhal jeden zdravotní problém za druhým. Částečně oslepl a ohluchl. Problémy s páteří byly tak zlé, že už musel nadobro zůstat v posteli. Zemřel v 51 letech, v té době dosahoval neuvěřitelné délky 2,34 metru. Jeho chodidla měřila 33,3 cm, což odpovídalo velikosti bot 20, tedy dvojnásobku běžné délky.

 

Další články

Zavří­t reklamu