První znak americké tajné služby

První znak americké tajné služby | zdroj: thevintagenews.com


Abraham Lincoln založil tajnou službu ve stejný den, kdy byl zavražděn

TÉMATA: tajné služby | usa | prezidenti

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 11. 2019 | 12:00

Tajná služba Spojených států amerických má za úkol ochraňovat prezidenta a členy jeho rodiny. Ironií osudu se ovšem stalo, že americký prezident Abraham Lincoln byl v den, kdy podepsal zákon o jejím vzniku, zavražděn.

Název první tajné služby zněl Secret Service Division, sídlila ve Washingtonu, DC a spadala pod ministerstvo financí. Svou činnost oficiálně zahájila 5. července 1865. Cílem tajné služby byla hlavně jedna věc – zabránit falšování amerického dolaru. V těch dobách se odhadovalo, že až jedna třetina peněz, které obíhaly v americké ekonomice, byla padělaných. Tomu chtěl prezident Lincoln zabránit právě zřízením tajné služby.

Aby mohla formálně služba začít fungovat, musel dekret o jejím založení podepsat prezident. Ten s tím pochopitelně neměl žádný problém; list ležel na jeho pracovním stole ještě onoho večera, než se vypravil s manželkou do Fordova divadla. Před odchodem dekret podepsal. V divadle pak byl zastřelen hercem Johnem Wilkesem Boothem, který byl fanatickým zastáncem Jihu. Tomu se podařilo z místa činu uprchnout a trvalo dvanáct dní, než ho vojáci chytili a zastřelili.

Tajná služba, kterou Lincoln stihl založit, se velmi rychle etablovala a zdaleka už nebylo jejím cílem jen bojovat proti padělkům. V Americe totiž fungoval jen sbor zvaný US Marshals Service, což byla v podstatě obdoba šerifů. Zdaleka neměla kapacity na vyšetřování všech trestných činů, a tak se tajná služba musela vypomáhat s nejrůznějšími případy, vraždami počínaje a únosy konče. V roce 1901 navíc bylo rozhodnuto, že bude zajišťovat i ochranu prezidentů. Bylo to poté, co byl zavražděn prezident William McKinley. Toho zastřelil anarchista Leon Czolgosz. O rok později měla tajná služba svého prvního padlého. Byl jím agent, William Craig, který zahynul při dopravní nehodě, když jel v prezidentském kočáře.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 11. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu