Prince Eduarda Wallis Simpsonová při prvním setkání zaujala tím, že na jeho účet pronesla jízlivou poznámku, na což nebyl jako následník trůnu vůbec zvyklý.

Prince Eduarda Wallis Simpsonová při prvním setkání zaujala tím, že na jeho účet pronesla jízlivou poznámku, na což nebyl jako následník trůnu vůbec zvyklý. | zdroj: express.co.uk


Eduard VIII. a Walis Simpsonová: Britský král se kvůli rozvedené Američance zřekl i trůnu

TÉMATA: velká británie | britská monarchie | milostné vztahy | slavné páry

user-avatar

Ilona Šťastná

11. 05. 2017 | 14:36

Bylo to přesně 326 dní, co Eduard VIII. usedl na anglický trůn. 10. prosince 1936 se pak stal prvním z anglických panovníků, který dobrovolně abdikoval. A Edvardovým jediným důvodem, proč to udělal, byla žena.

Jak už to tak někdy chodí, zamilovaný muž dělá šílené věci. V případě Eduarda to bylo něco, co ovlivnilo nejen jeho život, ale i život celé země. I když byl Eduard od mládí lidem své země milován, vztah k dvakrát vdané a rozvedené Američance Wallis Simpsonové nemohli konzervativní Angličané skousnout. Odpustili mu vše, to, že před státními záležitostmi dával přednost večírkům, plesům, módě i vdaným ženám. Ale rozvedená Wallis už byla pro ně velké sousto. Umocnila to i skutečnost, že ona sama se na veřejnosti prezentovala jako nezávislá žena s vysokými ambicemi. A Eduardův původ a možný vstup do jedné z nejvýznamnější aristokratických rodin Evropy pro ni byl bezesporu obrovským lákadlem. Vévoda a vévodkyně z Windsoru

Oba se setkali už v roce 1930 na jednom z venkovských sídel jejich společných přátel a o rok později se už spekulovalo o jejich milostném vztahu. Wallis stále ještě vdaná za movitého makléře prý Eduarda dokonale poblouznila. Mnozí historikové hovoří o Eduardově až otrocké závislosti. Jejich vztah vyvolal rozčarování nejen u veřejnosti, ale hlavně na politické scéně země. O negativní reakci dvora ani nemluvě. Ne příliš vřelé vztahy Eduarda s jeho otcem byly na bodu mrazu. Když se poté Eduard stal roku 1936 anglickým králem, snažil se svůj vztah s Wallis legalizovat. Přednesl i návrh na morganatické manželství. Wallis by se tak nikdy nestala královnou a jejich děti by neměly nárok na anglický trůn, ale i v tomto případě zcela pohořel. Pro Eduarda se tak jediným východiskem stala abdikace. Půl roku po ní se s Wallis Simpsonovou oženil. V říjnu 1937 Eduard se svou manželkou navštívili, navzdory doporučení britské vlády, nacistické Německo a setkali se s Adolfem Hitlerem.

Jako vévoda a vévodkyně z Windsoru se usadili ve Francii. Jejich život byl i tam velmi kontroverzní a hlavně neustále pod drobnohledem veřejnosti. Ať už šlo o jejich podporu Adolfu Hitlerovi, Wallisiny milenecké vztahy nebo když se stali středem zájmu vyšetřovatelů z FBI. Jejich manželství bylo nakonec bezdětné. Eduard zemřel roku 1972 na rakovinu plic a jeho žena ho přežila o čtrnáct let. Na sklonku svého života se prý nechala slyšet, že neustále pochybovala o správnosti Eduardovy abdikace.

user-avatar

Ilona Šťastná

11. 05. 2017 | 14:36

Zavří­t reklamu