válkaČeskoslovenskoobjevy

Eduard VIII. a Walis Simpsonová: Britský král se kvůli rozvedené Američance zřekl i trůnu

Eduard VIII. a Walis Simpsonová: Britský král se kvůli rozvedené Američance zřekl i trůnu
Zdroj: express.co.uk
+ 9 fotek+ 10 fotek

Bylo to přesně 326 dní, co Eduard VIII. usedl na anglický trůn. 10. prosince 1936 se pak stal prvním z anglických panovníků, který dobrovolně abdikoval. A Edvardovým jediným důvodem, proč to udělal, byla žena.

Ilona Šťastná 11. května 2017

Jak už to tak někdy chodí, zamilovaný muž dělá šílené věci. V případě Eduarda to bylo něco, co ovlivnilo nejen jeho život, ale i život celé země. I když byl Eduard od mládí lidem své země milován, vztah k dvakrát vdané a rozvedené Američance Wallis Simpsonové nemohli konzervativní Angličané skousnout. Odpustili mu vše, to, že před státními záležitostmi dával přednost večírkům, plesům, módě i vdaným ženám. Ale rozvedená Wallis už byla pro ně velké sousto. Umocnila to i skutečnost, že ona sama se na veřejnosti prezentovala jako nezávislá žena s vysokými ambicemi. A Eduardův původ a možný vstup do jedné z nejvýznamnější aristokratických rodin Evropy pro ni byl bezesporu obrovským lákadlem.

Vévoda a vévodkyně z Windsoru

Vévoda a vévodkyně z Windsoru

Oba se setkali už v roce 1930 na jednom z venkovských sídel jejich společných přátel a o rok později se už spekulovalo o jejich milostném vztahu. Wallis stále ještě vdaná za movitého makléře prý Eduarda dokonale poblouznila. Mnozí historikové hovoří o Eduardově až otrocké závislosti. Jejich vztah vyvolal rozčarování nejen u veřejnosti, ale hlavně na politické scéně země. O negativní reakci dvora ani nemluvě. Ne příliš vřelé vztahy Eduarda s jeho otcem byly na bodu mrazu. Když se poté Eduard stal roku 1936 anglickým králem, snažil se svůj vztah s Wallis legalizovat. Přednesl i návrh na morganatické manželství. Wallis by se tak nikdy nestala královnou a jejich děti by neměly nárok na anglický trůn, ale i v tomto případě zcela pohořel. Pro Eduarda se tak jediným východiskem stala abdikace. Půl roku po ní se s Wallis Simpsonovou oženil.

V říjnu 1937 Eduard se svou manželkou navštívili, navzdory doporučení britské vlády, nacistické Německo a setkali se s Adolfem Hitlerem.

V říjnu 1937 Eduard se svou manželkou navštívili, navzdory doporučení britské vlády, nacistické Německo a setkali se s Adolfem Hitlerem.

Jako vévoda a vévodkyně z Windsoru se usadili ve Francii. Jejich život byl i tam velmi kontroverzní a hlavně neustále pod drobnohledem veřejnosti. Ať už šlo o jejich podporu Adolfu Hitlerovi, Wallisiny milenecké vztahy nebo když se stali středem zájmu vyšetřovatelů z FBI. Jejich manželství bylo nakonec bezdětné. Eduard zemřel roku 1972 na rakovinu plic a jeho žena ho přežila o čtrnáct let. Na sklonku svého života se prý nechala slyšet, že neustále pochybovala o správnosti Eduardovy abdikace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu