válkaČeskoslovenskoobjevy

A přece se netočí, jenže řeč je o celém vesmíru

Vesmír, to jsou hlavně hvězdy, planety, měsíce a další vesmírná tělesa. A všechny mají jedno společné - rotují. Nabízí se tedy i otázka, zda nerotuje i celý vesmír.

Tomáš Chalupa 26. srpna 2019

Je to zásadní kosmologická otázka, na kterou není jednoduché odpovědět. Není totiž jasné, kde má vesmír hranice, ani co je za ním, těžko se dá tedy zjistit, jestli se otáčí. Astrofyzici jsou si přesto už delší dobu jistí, že se vesmír určitě neotáčí.

Vědci se doposud většinově domnívají, že vesmír je isotropický, tedy že se neotáčí a vypadá ve všech směrech stále stejně. Z tohoto modelu také vycházejí všechny současné kosmologické modely popisující celé naše universum. Vesmír se možná rozpíná, ale rozhodně nerotuje.

Někteří vědci se ale rozhodli tuto fundamentální teorii otestovat. Je totiž příliš zásadní na to, aby byla jen tak přijímána bez toho, aby pro ni existovaly nějaké exaktní důkazy. „Tahle představa je zakódována ve všech našich úvahách o vesmíru, ale je potřeba analyzovat data a podívat se na způsob, jakým děláme mnoho věcí,“ říká astrofyzička Daniela Saadeh.

Vědci se proto rozhodli analyzovat takzvané mikrovlnné vesmírné pozadí. To je světlo, které pochází z počátku vesmíru. Je to vůbec ta nejstarší věc, jakou jsme schopní pozorovat. A analýza tohoto pozadí ukazuje, že vesmír skutečně nerotuje. Pravděpodobnost, že se vesmír otáčí, je podle těchto výpočtů 120000:1.

Výsledek je podle testů tedy jasný a naše předpoklady byly správné. Kdysi jsme se jako lidstvo domnívali, že jsme středem vesmíru a ten se otáčí kolem nás. Pak jsme pochopili, že rozhodně nejsme jeho středem, a nyní také víme, že se netočí kolem nás ani kolem žádného jiného centra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu