Lee Rossiter našel prsten, který mu vynesl pohádkové jmění

Lee Rossiter našel prsten, který mu vynesl pohádkové jmění | zdroj: dailymail.co.uk


A je v balíku! Amatérský hledač našel vzácný zlatý prsten z tudorovské doby

TÉMATA: archeologie | nálezy | velká británie

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 10. 2016 | 10:00

Amatérský hledač Lee Rossiter našel v hrabství Yorkshire na severu Anglie zlatý tudorovský prsten, který se mu podařilo prodat za pěticifernou sumu. V korunách to budou miliony.

Tudorovský prsten byl z 80 procent zlatý a obsahoval rubíny a smaragdy. Jeho přesný název je Zelený hammertonský prsten a pochází z období vlády Tudorovců (1485-1603). Prsten byl v 15. století symbolem vznešenosti a urozenosti. Jeho cena je opravdu mimořádná.

Na muže, jenž k cennému nálezu použil obyčejný, velmi levný detektor kovů, se opravdu usmálo štěstí. "Byl jsem naprosto nadšený. Doposud jsem našel jen jednu divnou stříbrnou minci. Tohle však na první pohled vypadalo jako úžasný kousek, zdálo se, že je vyrobený ze zlata," svěřil se deníku Daily Mail Lee Rossiter. Ten našel prsten už před rokem, ale teprve nyní, po jeho prodeji, zveřejnil celý svůj příběh. "Kamarád mi říkal, že to je příliš žluté, aby to bylo opravdové zlato. Že to bude nejspíš jen kočičí zlato, ať to vyhodím. Jenže prsten se mi zdál poměrně těžký, tak jsem si ho nechal, abych ho dal prozkoumat," popisuje Rossiter. 

V Britském národním muzeu mu potvrdili, že jde o pravý zlatý historický prsten. Bohužel neměli dostatek prostředků, aby jej mohli od nálezce odkoupit. Nakonec se Rossiter na radu přátel rozhodl neprodávat prsten v aukci, ale najít přímo konkrétního soukromého sběratele. Toho sehnal za pomoci specializované firmy Wartski, která dlouhodobě obchoduje se středověkými klenoty a skupuje je pro privátní klientelu. Rossiter nakonec uzavřel obchod s jedním z klientů společnosti a vypadá to, že nadosmrti už nebude muset pracovat. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 10. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu