Lidstvo čekají nesnesitelné vlny veder, pokud nezastaví globální oteplování.

Lidstvo čekají nesnesitelné vlny veder, pokud nezastaví globální oteplování. | zdroj: messagetoeagle.com


A je to tu zase, teplota na Zemi stoupne a bude nám zle, varují vědci

TÉMATA: globální oteplování | teorie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 10. 2017 | 12:00

Těch varování před vzestupem globálních teplot už je opravdu hodně. Vědci nyní změřili, že teplota na Zemi stoupá velmi rychle už nyní, a zdá se, že to bude mít velmi nepěkné důsledky.

Vědci sestavili model, co by se stalo, kdyby nárůst průměrné globální teploty byl 1,5 stupně Celsia. V horkých měsících by přibylo 14 až 28 extrémně teplých dní. To je skoro celý měsíc, kdy by panovala nesnesitelná tropická vedra. V našich podmínkách bohatě stačí týden a už se mluví o kalamitě. Ale nejen to, vlny veder budou také podstatně delší a nejteplejší dny budou ještě 1,2 - 1,9 stupňů teplejší. Zkrátka bude to k nesnesení.

Mluvíme o globální teplotě, což znamená, že některé regiony v tropech budou zasaženy mnohem více. Budou v nich panovat dlouhá období veder. Tzv. heatwaves budou konstantní a budou trvat velmi dlouho. Jak se bude v takových regionech žít lidem, asi není těžké uhodnout. 

I při vzestupu o 1,5 stupně Celsia budou extrémní vlny veder přícházet i do relativně mírných regionů průměrně každé čtyři roky. Doposud to bylo každých 30 let. Pokud by teploty stouply o hrozivých 5 stupňů, pak by tyto vlny veder byly přítomné každý rok. 

Nejvíce jsou ohroženy vedrem regiony ve Středomoří a v střední Asii. Podobných studií a varování už bylo mnoho. Vědci bijí na poplach a snaží se přimět politiky k akci dříve, než bude pozdě. Pak bude život na Zemi nesnesitelný a lidstvo budou čekat opravdu velké problémy. Otázkou je, jestli tato varování vůbec někdo z kompetentních lidí poslouchá.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 10. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu