válkaČeskoslovenskoobjevy

9 faktů o Busteru Keatonovi, nejstrnulejší tváři Hollywoodu, která dodnes rozesmává diváky

9 faktů o Busteru Keatonovi, nejstrnulejší tváři Hollywoodu, která dodnes rozesmává diváky
Zdroj: vintag.es
+ 40 fotek+ 41 fotek

Buster Keaton (1895-1966) byl nenapodobitelný a nepřekonatelný. Diváky udivoval neskutečnými akrobatickými kousky, rozesmával je šílenými skeči a dojímal postavami melancholických smolařů. A dělá to díky nesmrtelnému dílu nadále. Přečtěte si několik faktů a zajímavostí z jeho bohatého života.

Simona Knotkova 2. ledna 2020

Nezmarem už od plenek

Portrét Tří Keatonů

Portrét Tří Keatonů

Buster Keaton nebyl vždycky Buster Keaton. Narodil se jako Joseph Frank Keaton, a to doslova do světa varieté. Jeho rodiče byli komici a tanečníci a k řemeslu odjakživa vedli i svého syna. Ten si prý přezdívku Buster vysloužil od samotného Harryho Houdiniho, který byl jednou svědky jeho pádu ze schodů. I když chlapci bylo teprve půlroku, nepěkně vypadající nehodu zvládl jakoby nic. Iluzionista, který ho pak zvedal ze země, měl údajně pronést: „That’s a real buster!“ („To je ale nezmar!“) Od té doby Josephovi už nikdo neřekl jinak a později ho tak oslovovali i všechny jeho manželky a potomci.

Nejpevnější poker face v dějinách Hollywoodu

Jedna ze vzácných fotografií, na kterých se Buster Keaton směje. Vedle jsou kolegové a kamarádi Roscoe "Fatty" Arbuckle a Al "Fuzzy" St. John

Jedna ze vzácných fotografií, na kterých se Buster Keaton směje. Vedle jsou kolegové a kamarádi Roscoe „Fatty“ Arbuckle a Al „Fuzzy“ St. John

Poznávacím znamením Bustera se stala jeho kamenná tvář, která byla dokonalým protikladem k dobrodružnému a vzrušujícímu životu, který zažíval na plátně. Zprvu se přitom nejednalo o záměr, jak herec vysvětluje v knize „Dodnes rozesmávají miliony“: „Už jako dítě jsem se poučil, že s tím u obecenstva nejlíp pochodím. Filmoví fanoušci také záhy objevili v mé práci něco, čeho jsem si vůbec nebyl vědom. Pár fanoušků se ptalo, proč se ten malý muž ve filmu nikdy neusměje. Toho jsme si dosud nevšimli. Prohlédli jsme si tři krátké filmy, které jsme společně udělali, a zjistili, že mají pravdu. Nebyl to úmysl. Soustřeďoval jsem se na to, co jsem právě dělal, a svůj výraz jsem si uvědomil, až mě na něj upozornili i jiní a až jsem uviděl ty filmy při předvádění.“

Scénář? Není třeba

Foto z filmu Frigo na mašině (1926)

Foto z filmu Frigo na mašině (1926)

Keatonův nezávislý a improvizační přístup k natáčení byl dobře známý. Většina filmů se točila bez scénáře a klíčové zápletky vznikaly rovnou na place. Umělec to později okomentoval slovy: „Dva nebo tři scenáristi a já jsme začali s nějakým nápadem a vymysleli jsme silný konec. Prostředek filmu se nám pak vyjevil sám, teprve v momentě, kdy jsme už natáčeli.“

I na Friga jednou málem došlo

Foto ze snímku Frigo jako Sherlock Holmes (1924)

Foto ze snímku Frigo jako Sherlock Holmes (1924)

Neuvěřitelnou odolnost a plasticitu Bustera Keatona dokládá například historka z natáčení filmu „Frigo jako Sherlock Holmes“. Ve scéně, kdy skáče z vagonu na vagon a chytá se vodovodu, ho strhl proud vody a na pár dní ho vyřadil z natáčení. Teprve o několik let později Keaton zjistil, že si ve skutečnosti tenkrát rozdrtil krční obratel. Stačilo dopadnout jen o pár milimetrů dál a nesmrtelný smolař Frigo by si zlomil vaz.

Na plátně šašek, v soukromí depresivní alkoholik

Foto ze snímku Fatty se žení (1917)

Foto ze snímku Fatty se žení (1917)

Ač na plátně vzbuzoval smích a pozitivní emoce, v soukromí byl klasickým případem smutného komika, který bojuje s osobními démony. Po přestupu od nezávislé společnosti k MGM nastala pro Bustera doba tvůrčí krize, kterou – jako mnoho jiných umělců – začal „řešit“ alkoholem. V roce 1932 se mu navíc rozpadlo manželství s Natalií Talmadge, což způsobilo, že se rázem ocitl bez peněz a střechy nad hlavou. Další průšvihy a roztržky se studiem ho nakonec dostaly do psychiatrické léčebny.

Se ženami mu to vyšlo až napotřetí

Svatba Bustera Keatona s Natalií Talmadge

Svatba Bustera Keatona s Natalií Talmadge

Na poli partnerských vztahů Buster Keaton neměl příliš štěstí a před oltář musel předstoupit hned třikrát. Poprvé to bylo v roce 1921 s herečkou Natalií Talmadge, podruhé se zdravotní sestrou Mae Scribbens v roce 1933 a potřetí v roce 1940 s herečkou Eleanorou Norris, která byla o 23 let mladší. Teprve poslední manželství mělo delší trvání a skončilo až Busterovou smrtí v roce 1966.

Děti Bustera Keatona

Buster ml., Buster st. a Bob

Buster ml., Buster st. a Bob

Tři manželky neznamenaly také velký počet potomků. Keaton se za svůj život stal otcem pouze dvakrát, a to Busteru Keatonovi ml. (1922) a Bobovi Talmadgeovi (1924). Oba syny měl se svou první manželkou.

Život plný filmů

Foto ze snímku Frigo plave (1924)

Foto ze snímku Frigo plave (1924)

Keatonova filmografie je bohatá a najdete v ní kolem 147 filmů. Jedná se především o krátkometrážní snímky dlouhé cca dvacet minut, takže není žádný problém zhlédnout všechny, které jsou dnes dostupné. Nejeden fanoušek Keatonových filmů jistě dosvědčí, že se jedná o návykové grotesky, u kterých je těžké zůstat jen u jedné.

Smrt nesmrtelného hrdiny

Buster Keaton v pozdějších letech

Buster Keaton v pozdějších letech

I když Buster Keaton podstoupil za svou hereckou kariéru celou plejádu šílených a nebezpečných kousků, kromě jediného ho žádný z nich neohrozil na životě. Na jednoho zabijáka jeho kondice a neskutečné štěstí ale už nestačily. 1. února 1966 podlehl rakovině plic.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu