válkaČeskoslovenskoobjevy

86letá sibiřská babička je nejstarší ženou, která pokořila Kilimadžáro

86letá sibiřská babička je nejstarší ženou, která pokořila Kilimadžáro
Zdroj: The Siberian Times
+ 11 fotek+ 12 fotek

Bývalá ruská učitelka Angela Vorobjovová ve svých 86 letech šplhá po vysokých horách a nedávno zdolala nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. Tím se zapsala do Guinnessovy knihy světových rekordů jako nejstarší žena, která vystoupala na nejvyšší bod tohoto horského masivu.

Markéta Oderská 9. ledna 2016

Hlavním motivem pro Angelu Vorobjovovou však nebylo trhnout světový rekord, ale splnit si svůj dávný sen a hlavně slib, který dala své sestře před 80 lety. Ta v roce 1935 zemřela na tuberkulózu ve věku 12 let. „Slíbila jsem jí, že na Kilimandžáro vylezu za ni,“ řekla stařenka pro deník The Siberian Times. K výstupu na vrchol si proto zvolila právě den, kdy se její zemřelá sestra narodila. „Šplhala jsem na její počest,“ uvedla.

Výstup na Kilimandžáro

Výstup na Kilimandžáro

První dny této expedice byly podle slov Angely víceméně příjemnou procházkou, pak ale udeřily monzunové deště, které ne a ne skončit. Celou noc museli sušit promočené oblečení a veškerou výstroj. „Únava se střádala postupně, a před výstupem na vrchol jsem už byla hodně unavená,“ přiznala 86letá horolezkyně. Nejtěžší fáze nastala ve výšce 4600 metrů nad mořem, když stoupali k vrcholu, což jim zabralo 13 hodin. Avšak ani v nejtěžších chvílích se paní Angela nemínila vzdát. „Vůbec jsem nepomyslela na návrat. Ve výšce 4000 metrů jsem si dokonce zatančila tango s naším průvodcem. V pěti tisících jsme uviděli východ slunce. Slunce nad mraky. Bylo to okouzlující. Ztratila jsem hlas, nemohla mluvit, ale že bych se vrátila? Ne, o tom jsem vůbec neuvažovala,“ svěřila se médiím.

86letá Sibiřanka Angela Vorobjovová

86letá Sibiřanka Angela Vorobjovová

Turistická společnost Altezza Travel, která výstup pořádala, prohlásila, že zdravotní stav Angely Vorobyjovové byl během výstupu neuvěřitelný. Koncetrace kyslíku v její krvi byla 89 %, puls měla 70 úderů za minutu. „To svědčí o tom, že snáší aklimatizaci ve výškách velmi dobře,“ poznamenali.

Paní Angelová je ostatně trénovaná turistka, je zvyklá chodit pěšky. Jak říká, s krevním tlakem neměla nikdy žádné problémy. „Každé ráno cvičím a polévám se studenou vodou. Žádný speciální horolezecký trénink nedělám,“ uvedla. Příští výlet plánuje do Peru, na Machu Picchu. Také sní o výpravě na severní pól. „Cestování není jen poznáváním světa, je to víc o poznávání sebe sama, svých možností a toho, co je v životě důležité,“ vysvětluje, proč ji tak lákají výšky i dálky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu