válkaČeskoslovenskoobjevy

8000 lidí spoluvlastní zámek ze 13. století, zachránili ho před zkázou

8000 lidí spoluvlastní zámek ze 13. století, zachránili ho před zkázou
Zdroj: cntraveler.com

Zámek Monthe-Chandeniers byl na pokraji totální destrukce, než se jeho osud dostal do rukou tisíců lidí z celého světa, kteří se rozhodli architektonickou památku opravit. Nyní jsou všichni jeho spolumajiteli.

Tomáš Chalupa 3. ledna 2018

Zámek byl postaven ve 13. století, později byl přestavěn a rozšířen na téměř dvojnásobnou velikost Normany z Britských ostrovů. Za Francouzské revoluce byl zámek, jakožto sídlo šlechty, vyrabován a téměř zničen. Aby toho nebylo málo, v roce 1932 ho dokonce zachvátil požár, takže stavba málem celá lehla popelem.

Naštěstí se našel dostatek lidí, kterým osud zámku nebyl lhosejný a rozhodli se ho zachránit. Na 8000 lidí se složilo a vybralo mezi sebou finanční prostředky ve výši 600 000 dolarů. Těmito prostředky pokryli náklady nejen na opravu zámku, ale také na jeho koupi. Nyní má tedy tato nemovitost 8000 vlastníků.

Celý projekt odstartoval na webové stránce Dartagnans, která se zaměřuje na vybírání finančních prostředků na záchranu nejrůznějších památek. Na tento konkrétní projekt nepřispěli zdaleka jen Francouzi, ale i lidé z dalších 45 zemí světa. Ovšem to neznamená, že se kdokoliv z nich teď může sbalit a vydat se strávit dovolenou na zámku. Rekonstrukce stále probíhá a měla by být hotova tento rok. Teprve pak budou moci tito donátoři jako první zrestaurovaný zámek přednostně navštívit.

Další články

Zavří­t reklamu