válkaČeskoslovenskoobjevy

8000 let starou svastiku z nefritu našli archeologové v Bulharsku. Ne náhodou připomíná žábu

8000 let starou svastiku z nefritu našli archeologové v Bulharsku. Ne náhodou připomíná žábu
Zdroj: archaeologyinbulgaria.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Svastiku, kterou na Západě známe ponejvíce jako symbol nacismu, objevili bulharští archeologové při vykopávkách v bulharské metropoli Sofii. Je 8000 let stará, vyrobená ze zeleného nefritu a tvarem připomíná žábu.

Irena Gruberová 22. prosince 2015

Kolem tří centimetrů velká svastika se našla na 8 000 let starém neolitickém sídlišti Slatina v hlavním městě Bulharsku Sofii. Nacházela se v zemi mezi dvěma prehistorickými domy. Odborníci ji datují do doby okolo 6000 až 5 000 let před naším letopočtem, tedy nedlouho po vzniku neolitické vesnice.

Vedoucí archeolog prof. Vasil Nikolov ukazuje svůj cenný nález.

Vedoucí archeolog prof. Vasil Nikolov ukazuje svůj cenný nález.

„Jde o velmi vzácný nález,“ sdělil deníku Bulgarian Daily Trud Vasil Nikolov z Národního institutu a muzea archeologie v Sofii, který ve Slatině provádí vykopávky již od roku 1985. „Takový artefakt byl znakem prestiže v prehistorických dobách,“ upozornil. Podle něj vykazuje znaky sofistikované řemeslné zručnosti navzdory faktu, že nefrit, z něhož byl předmět vyroben, je velmi tvrdý drahokam.

Tato žabí svastika z nefritu se našla na jiném neolitickém sídlišti poblíž města Kardžali na jihu Bulharska.

Tato žabí svastika z nefritu se našla na jiném neolitickém sídlišti poblíž města Kardžali na jihu Bulharska.

Zahnutá ramena kříže připomínají žabí končetiny. Podoba s žábou však není náhodná. Experti jsou přesvědčeni, že v očích dávných lidí tento obojživelník symbolizoval plodnost. Žába totiž svým chováním reprezentovala cyklus života: na jaře vylézá ze svých příbytků, ve vodě se páří a rozmnožuje a na podzim mizí, aby se příští rok zase objevila.

Vykopávky na prehistorickém nalezišti Slatina v Bulharsku

Vykopávky na prehistorickém nalezišti Slatina v Bulharsku

„Pravděpodobně ji uložili do rituální jámy v základech nového domu. Můžeme to chápat jako gesto velkého významu ve snaze investovat do něčeho nového,“ spekuluje o nálezu Nikolov a dodává:. „Úplně stejnou svastiku jsme našli toto léto poslední den vykopávek na prehistorickém sídlišti poblíž Mursaleva. Vědecký svět ví o několika dalších svastikách tohoto typu objevených nedaleko Kardžali na jihu Bulharska a Thessaly na severozápadě Řecka.“


Dávný mystický symbol, který zneužili nacisti

Svastika (hákový kříž) je symbol používaný tisíce let; v různých obdobích a kulturách měl různé významy, mnohé z nich jsou už dávno zapomenuty. Jde o kříž s ohnutými či zalomenými (většinou v polovině) rameny do (obvykle) pravého úhlu, a to buď ve směru hodinových ručiček (pravotočivá svastika ), nebo proti němu (levotočivá svastika ). Patří mezi nejstarší mystické symboly. Její původ je ale zahalen tajemstvím, přesný vznik svastiky se dohledat nedá.
S výjimkou Austrálie neexistuje obydlený kontinent, kde by lidé toto znamení v průběhu věků nepoužívali, buď jako náboženský symbol, znak různých organizací a politických směrů nebo prostě jako dekorativní prvek.
Svastika (hákový kříž) je symbol používaný tisíce let, v různých obdobích a kulturách.

Svastika (hákový kříž) je symbol používaný tisíce let, v různých obdobích a kulturách.

Obecně byla chápána jako symbol slunce, světla, pozitivní síly, štěstí. Krom toho ji její symetrický tvar se čtyřmi rameny předurčil k takovým mystickým významům jako koloběh života, nesmrtelnost a nekonečnost, čtyři světové strany a čtyři roční období. Dnes je v západní kultuře pravotočivá svastika známá převážně jako symbol nacismu.
Všeobecná rozšířenost svastiky mezi navzájem vzdálenými kulturami je podezřelá, protože hákový kříž (na rozdíl třeba od různých nebeských úkazů, zvířat nebo rostlin) je abstraktní symbol, který lze sotva vymyslet na různých místech současně. „Jde o jeden z mála symbolů, který se v přírodě běžně nevyskytuje a je současně jednoduchý i upoutávající,“ napsal americký astronom Carl Sagan.

Další články

Zavří­t reklamu