válkaČeskoslovenskoobjevy

8 tajemných faktů o pyramidě Gunung Padang, které změní váš pohled na historii

8 tajemných faktů o pyramidě Gunung Padang, které změní váš pohled na historii
Zdroj: cryptoanthropologist.blogspot.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Gunung Padang na Jávě v Indonésii je dnes oficiálně označován za největší megalitický komplex v jihovýchodní Asii. Ovšem to je jen špička ledovce, respektive kopce, jehož vrchol je posetý spoustou sopečných kamenů. To hlavní se totiž skrývá pod povrchem a sahá hluboko do prehistorie, vzdálené až 20 000 let! Nedávné výzkumy totiž naznačují, že Gunung Padang je ve skutečnosti pyramidou, která by mohla být tou nejstarší známou na světě. Tady je 8 důvodů, proč je Gunung Padang jedním z nejfantastičtějších objevů současné doby.

Yvonne Pokorná 7. ledna 2017

1. Pyramida je ukrytá v kopci

Když bylo archeologické naleziště v roce 1914 poprvé objeveno, mělo se za to, že jde o přírodní kopec, na jehož vrcholu se dochovaly zbytky megalitických staveb starých 2500 let. V roce 2010 však geolog Danny Hilman zjistil, že tyto kamenné ruiny jsou jen zakončením gigantické několikastupňovité pyramidy, skrývající se uvnitř kopce.

2. Gunung Padang je nejstarší pyramida na světě

Geologickým výzkumem se zjistilo, že pyramida se skládá z různě starých vrstev, neboť se stavěla ve čtyřech různých érách. Ty nejstarší vrstvy by mohly staré více než 20 000 let. Pokud se data potvrdí, znamenalo by to, že zdejší pyramida byla postavena o dobrých deset tisíc let dříve než Velká pyramida v Gíze. To by zcela změnilo náš dosavadní pohled na historii.

3. Gunung Padang přepisuje historii

Pokud tedy stavba pyramidy započala 20 000 let před naším letopočtem, tedy na konci poslední doby ledové, musela by věda připustit existenci neznámé vyspělé civilizace. Dosud totiž převládal názor, že Zemi ve starší době kamenné obývali jen primitivní lovci a sběrači, kteří by takovýchto inženýrských a stavitelských výkonů nebyli schopni. “Lidé si myslí, že prehistorická doba byla primitivní, ale tento monument dokazuje, že se mýlí,” prohlásil Danny Hilman. Otázkou je, kam a proč se celá tato civilizace poděla a proč po sobě nezanechala i jiné stopy.

Gunung Padang

Gunung Padang

4. O Gunung Padang se zajímali prezidenti

Navzdory venkovské lokalitě a nadmořské výšce 885 metrů vážili sem cestu oba indonéští prezidenti, což svědčí o tom, že si význam této památky uvědomují. Susilo Bambang Yudhoyono, jenž byl v době zveřejnění objevu prezidentem Indonésie, si dokonce nechal na kopci zřídit přistávací plochu, aby sem mohl často létat a sledovat průběh vykopávek. Nynější prezident Joko Widodo toto místo také navštěvuje. Vláda v roce 2014 označila Gunung Padang za největší megalitickou stavbu v celé jihovýchodní Asii.

5. Gunung Padang je dokladem vyspělé architektury

Danny Hilman, jenž toto místo od roku 2010 zkoumá, tvrdí, že nejde o obvyklé vykopávky, ale že se jedná o něco “mimořádného, co jde za lidskou představivost”. Dosavadní výzkum zde odhalil nejen kamenné terasy s opěrnými zdmi, které se podobají těm v Machu Picchu, ale též podzemní síť síní, komor, vstupních bran, chodeb a schodišť. Stavba je celá pokryta masivními obdélníkovými kameny sopečného původu. Podle Hilmana je to “mistrovské architektonické dílo a důkaz o inteligentní a vysoce vyspělé civilizaci”.

Vizualizace pyramidy

Vizualizace pyramidy

6. Mainstream výzkum památky cíleně sabotuje

Současný archeologický establishment však hledá důvody, jak dosavadní výsledky výzkumu zpochybnit a dokonce snaží zabránit dalším vykopávkám. 44 indonéských vědců kvůli tomu dokonce podepsalo petici a někteří tvrdí, že nejde o pyramidu, ale o hrdlo sopky a že kameny jsou výsledkem zvětrání, nikoli opracování. Protesty vědců výzkum Gunung Padangu na nějaký čas dokonce zastavily. Podle některých zdrojů prý člen výzkumného týmu Andi Arief naznačil objev něčeho “velmi speciálního, “jediného svého druhu na celém světě”, což svědčí o “vyspělé technologii”. Vypadá to, jako by se před veřejností něco zásadního tajilo.

7. Hraje se i o peníze

V roce 2014 domorodí podnikatelé nabídli sumu ve výši zhruba jedné miliardy dolarů za získání šedesátiprocentního spoluvlastnického podílu v místě vykopávek. Jejich nabídka však nebyla přijata. Ministerstvo na další výzkum vyčlenilo 3 miliardy indonéských rupií (v přepočtu 5 790 000 Kč), které ale zatím nebyly vyplaceny, takže tým Dannyho Hilmana se musí spoléhat na vlastní prostředky, ovšem zároveň využívá pomoci armády.

Archeologický výzkum

Archeologický výzkum

8. Proč se o Gunung Padangu nemluví?

Od zveřejnění objevu pyramidy v roce 2014 se žádné nové informace v mezinárodním tisku neobjevily, až to budí dojem, že se vykopávky zastavily. Ve skutečnosti však výzkum dál pokračuje. “Odkryli jsme mnoho dalších kamenných artefaktů. Existence pyramidové stavby pod megalitickým nalezištěm je nyní zřetelná a jasná, dokonce i pro laiky není příliš těžké to pochopit, když sem přijdou a na vlastní oči to vidí,” prohlásil Danny Hilman pro deník Jakarta Post. “Našli jsme něco jako otevřenou síň, pohřbenou pod pěti až sedmi metry zeminy, nicméně ještě jsme se nedostali do hlavní komory. Nyní se uprostřed megalitického areálu provrtáváme do její předpokládané polohy (soudě podle podpovrchové geofyziky),” uvedl dále Hilman.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu