válkaČeskoslovenskoobjevy

10 nejkontroverznějších hitů minulosti. Proč je nechtěli vysílat v televizi?

10 nejkontroverznějších hitů minulosti. Proč je nechtěli vysílat v televizi?

V průběhu historie populární hudby vznikla celá řada songů, jejichž texty a způsob, jakým byly zpracovány ve videoklipech, mnohé posluchače a diváky šokovaly a pobuřovaly. Nejčastěji proto, že se dotýkaly společensky tabuizovaných témat, zejména v oblasti sexu. Aby snad nešířily mravní nákazu ve společnosti, byly proto zprvu zakázány. To však těmto písním jen přidalo na popularitě, takže svými zákazy jim rozhlasové či televizní stanice vlastně udělaly velkou reklamu. Které z nich to byly?

Jan Kyzlink 8. listopadu 2014

1. Je t’aime…moi non plus, Serge Gainsbourg and Jane Birkin, 1969

Song původně nazpívala francouzská herečka Brigite Bardotová, ale jakmile ji uslyšel její tehdejší manžel Gunter Sachs, okamžitě se postavil proti tomu, aby byla zveřejněna. Serge Gainsbourg proto píseň nazpíval se svou tehdejší milenkou, herečkou Jane Birkinovou. Kvůli výrazně sexuálnímu náboji a hlavně závěrečným vzdechům interpretky byla tato píseň zakázána v mnoha zemích včetně tehdejšího Československa, ačkoli francouzskému textu nikdo nerozuměl. V refrénu se zpívá: „Jak nenápadná vlna/vstupuji, vnikám a přicházím/do tvého lůna/a potom se odtahuji.“ Skladbu veřejně odsoudil také Vatikán. Média dokonce spekulovala, že to byla vlastně živá nahrávka sexuálního aktu. „V tom případě by z toho vznikla dlouhohrající deska, a ne singl,“ namítl Gainsbourg.

2. Let’s Spend the Night Together, Rolling Stones, 1967

„Pojďme spolu strávit noc/Teď tě potřebuju víc, než kdy jindy/Pojďme spolu strávit noc teď hned.“ Tahle slova refrénu znepokojila amerického moderátora a baviče Eda Sullivana, jenž v 50. a 60. letech uváděl populární televizní estrádu The Ed Sullivan Show. Zval na ni mnoho slavných hostů včetně zpěváků a kapel. Kluky z Rolling Stones tehdy donutil, že chtějí-li vystoupit, musí změnit text písně na: „Pojďme spolu občas pobýt“. Mick Jagger pak při zpěvu těchto slov obracel oči v sloup. Na protest proti cenzuře pak kapela vyšla podruhé na pódium v nacistických uniformách s hákovými kříži na klopách, čímž Sullivana dopálila. Nakázal jim, aby se šli okamžitě převléknout. „Valící se kameny“ se místo toho odvalily ze studia. Sullivan pak oznámil, že skupina už nikdy v jeho show nevystoupí. Za tři roky si je však pozval znovu.

3. Alive, Pearl Jam, 1991

Také první singl kapely Pearl Jam měl odvážné téma: vyprávěl o chlapci, jenž se podobá svému zemřelému otci, a proto se zaplete do incestního vztahu s matkou, které tímto mrtvého manžela vynahrazuje. Mezitím se matka podruhé provdá a hoch k obrovskému překvapení zjistí, že jeho nevlastní otec není jeho skutečným, biologickým otcem. Na píseň navazují další dva songy, které v příběhu pokračují. Jak chlapec vyroste, zešílí, stane se vrahem a nakonec skončí za mřížemi. Píseň částečně reflektuje skutečné události ze života zpěváka Eddieho Veddera.

4. Society’s Child, Janis Ian, 1965

Song vypráví o vztahu 16leté židovské bělošky s černochem. V tehdejší rasistické americké společnosti tohle téma vyvolalo obrovský skandál. Mezirasové vztahy totiž byly považovány za společensky nežádoucí. V mnoha rádiích proto byla píseň zakázána a její desky se nesměly prodávat v obchodech. Když ji přesto jedna rozhlasová stanice pouštěla do éteru, byla zapálena a lehla popelem, zpěvačce navíc chodily nenávistné dopisy a bylo jí vyhrožováno smrtí.

5. Closer, Nine Inch Nails, 1994

Píseň, kterou napsal a nazpíval frontman kapely Trent Reznor, figuruje na 2. místě 69 nejerotičtějších songů historie. Zpívá se v ní naprosto otevřeně o sexu a také videoklip k písni je značně odvážný, aby mohl být v běžném čase vysílán. „Chci tě ošukat jako zvíře,“ opakuje se v ní. Song se paradoxně objevoval také pod názvem „Blíž k Bohu“. Ve skutečnosti je však označován za hymnu sexuálního chtíče.

6. My Ding-a-Ling, Chuck Berry, 1972

S remakem své písně z roku 1952 vystoupil černošský rokenrolový zpěvák o 20 let později naživo v anglickém Coventry a dočkal se pak bouřlivé reakce. Jasné narážky na masturbaci popudily hlavně nábožensky založené posluchače, avšak ti se svou iniciativou za zákaz vysílání této písně v BBC nakonec neuspěli. Ve Spojených státech však některá rádia odmítla píseň hrát a dokonce v rozhlasovém pořadu „America Top 40 radio show“ ji musely nahradit jiným hitem.

7. Lola, The Kinks, 1970

Píseň pojednává o transsexuálovi a transvestitovi, jehož v londýnském klubu Soho sbalí muž, jenž ani v nejmenším netuší, že předmět jeho touhy není žena. Vznik písně byl motivován skutečným příběhem, jenž se přihodil manažeru této skupiny. BBC skladbu zakázala, ovšem nikoli prý kvůli jejímu sexuálnímu obsahu, ale slovu „Coca-Cola“, které se v textu objevuje. Kapela musela název nápoje změnit na „cherry colu“.

8. Dinah Moe Humm, Frank Zappa, 1973

https://www.youtube.com/watch?v=tQ6Bcw5UwaU

Song z alba „Over-Nite Sensation“ je o ženě, která se s jistým mužem vsadí o to, zda ji dokáže dovést k orgasmu. Nakonec se opravdu vzruší – když jej pozoruje, jak si to rozdává s její sestrou. Skladba šokovala nejen mnohé konzervativní Američany, ale i sestry Ike a Tinu Turner, které měly k písni nazpívat doprovodné hlasy. Když si Tina Turner píseň poprvé poslechla, zvolala prý: „Co to je za sračku?“

9. Láska je láska, Lucie Bílá, 1992

Publikum řvalo smíchy, zato kritici na něm nenechali nit suchou. Videoklip Filipa Renče byl označen za zvrácený a neetický a nesměl se v Československé televizi vysílat. Úchylové si v něm totiž dávají dostaveníčko na Petřině a líbají se tam „kluci s klukama a holky s holkama“. Sama zpěvačka po letech přiznala, že kdyby tenkrát věděla, co se natočilo, že by možná taky protestovala.

10. Medvídek, Lucie, 1999

Také pod tímto videoklipem je podepsán kontroverzní režisér Filip Renč. Tentokrát se však nesměl vysílat, protože se v něm zpívalo o drogách. Dívenka se totiž mazlí s dárkem, napohled nevinným medvídkem, který je ale plný kokainu, a proto končí na kříži. Tohle navíc popudilo církevní a náboženské kruhy, které použití biblických motivů v klipu považovaly za znesvěcení a svatokrádež. Ironií osudu se však Medvídek stal jednou z nejpopulárnějších vánočních písní, kterou si zamilovaly hlavně děti, které ovšem podtextu písně vůbec nerozuměly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu