Brýle Johna Lennona jsou pod neustálým dohledem dvaasedmdesátileté paní. | zdroj: odditycentral.com


72letá žena je strážkyní Lennonových brýlí na Kubě

TÉMATA: kuba | beatles

user-avatar

ExtraStory.cz

19. 12. 2016 | 11:00

Aleeda Rodriguez Pedrasa má opravdu zvláštní práci. Je hlídačkou brýlí na soše Johna Lennona v městském parku v Havaně. Brýle jsou totiž skutečné a hrozí tak nebezpečí, že by je někdo ukradl.

Beatles byli dříve na Kubě zakázaní jakožto kapela podporující americký imperialismus. Tak to alespoň viděl Fidel Castro, ovšem po čase změnil názor, to když Lennon a spol. začali otevřeně kritizovat americkou politiku. Embargo na desky Beatles bylo zrušeno a sám Castro se netajil obdivem k této kapele. V roce 2000  nechal dokonce postavit bronzovou sochu Johna Lennona sedícího na lavičce, kterou nechal umístit do havanského parku. Součástí sochy jsou i brýle, které ale často ze sochy mizely. Bylo tedy nutné najít hlídače, který celý den sochu hlídá, respektive hlídá ony Lennonovy brýle. 

Aleeda Rodriguez Pedrasa napřed sama nahrazovala zmizelé brýle tím, že je pořizovala z vlastních zdrojů. Vláda si všimla jejího snažení a jmenovala ji strážkyní brýlí. Dvaasedmdesátiletá žena si tak měsíčně vydělá 245 kubánských pesos, což je více, než si vydělá mnoho jiných obyvatel ostrova. V praxi to funguje tak, že Pedrasa má brýle stále u sebe, a když vidí turisty, tak rychle umístí brýle na Lennonův nos. Když si turisté Lennona vyfotí, zase brýle sundá. A tak to chodí celý den. 

témata

user-avatar

ExtraStory.cz

19. 12. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu