válkaČeskoslovenskoobjevy

70 let brněnského Zetoru: Před krachem ho zachránili Slováci

Je tomu 70 let, co brněnská Zbrojovka zahájila sériovou výrobu traktorů značky Zetor. V 60. letech patřil Zetor k předním vývozců traktorů na světě a v oblasti inovací mu patřilo několik světových prvenství. Na prahu nového milénia se však ocitl na pokraji krachu. Před bankrotem jej v roce 2002 zachránil slovenský HTC Holding, a.s.

Yvonne Pokorná 17. srpna 2016

Jediným představitelem českého traktorového průmyslu na celosvětovém trhu se od konce druhé světové války stala značka Zetor. Její název vznikl spojením písmene „zet“ z názvu Zbrojovka Brno, kde byl v roce 1945 vyroben první traktor, a posledních dvou písmen slova traktor – „or“. První model Zetoru, Z-25, má v křestním listu zapsané datum 15. března 1946, kdy na malé slavnosti byly předány zákazníkovi tři výrobní kusy a současně byl předveden traktor Z-15. O pět měsíců později, 17. srpna 1946, vydala Obchodní živnostenská komora Republiky československé ochrannou známku pro značku Zetor.

V roce 1946 se rozjela sériová výroba traktoru Zetor Z-25.

V roce 1946 se rozjela sériová výroba traktoru Zetor Z-25.

V polovině 50. let se Zbrojovka začala výroby traktorů zbavovat a přesunula ji do svého závodu v Brně-Líšni, z něhož se posléze stal samostatný podnik. Jméno svých výrobků – Zetor – přijala továrna jako název až v roce 1967.

V roce 1954 byla založena výzkumně-vývojová základna Zetoru. V tomto období na pole vyjel po veleúspěšných Zetorech 25 a 15 i silnější Zetor 30 a v roce 1956 spatřil světlo světa i nový robustnější model Zetor 50 Super s výkonem motoru 50 koní (37 kW).

V roce 1957 byly zahájeny vlastní konstrukční práce na nové unifikované řadě Zetor, která představovala tehdy nový směr technického rozvoje zemědělských traktorů. Z hlediska uplatnění vysoké unifikace dílů byla značka Zetor první na světě, která s tímto řešením přišla. Dalším světovým prvenstvím traktorů Zetor bylo v pozdějších letech zavedení integrované bezpečnostní kabiny pro řidiče a hydraulického regulačního systému „Zetormatic“.

Traktory Zetor 8045 Crystal s pohonem předních kol patřily ve své době k tomu nejsilnějšímu, co u nás v této oblasti jezdilo.

Traktory Zetor 8045 Crystal s pohonem předních kol patřily ve své době k tomu nejsilnějšímu, co u nás v této oblasti jezdilo.

Značka Zetor byla během své sedmdesátileté existence nejvíce ohrožena na prahu nového tisíciletí, kdy se firma ocitla na pokraji krachu. Citelně pocítila i vliv pozdější globální ekonomické krize, kvůli které musela učinit radikální restrukturalizační opatření. V roce 2002 se vlastníkem společnosti stala společnost HTC holding.

Zetor má svá největší odbytiště v České a Slovenské republice. A nově bude možná vyrábět kromě traktorů také pásová obrněná vozidla. Nový projekt s označením IFV Wolfdog zahrnuje nově vyvíjená obrněná vozidla, která chce Zetor Engineering, dceřiná firma výrobce traktorů, nabízet evropským armádám včetně české.

Podívejte se ve videu na staré, ale krásné historické zetory a připomeňme si dobu jejich největší slávy.

Zdroj: čtk/zetor.cz

Další články

Zavří­t reklamu