válkaČeskoslovenskoobjevy

7 věcí, které jste (ne)chtěli vědět o elektrickém křesle

7 věcí, které jste (ne)chtěli vědět o elektrickém křesle
Zdroj: ranker.com

Elektrické křeslo bylo poprvé použito v roce 1890. Američané ho vynalezli jako údajně "humánnější" způsob popravy. Dodnes se v některých amerických státech používá jako alternativa ke smrtící injekci. Přečtěte si o něm několik faktů, které jste (ne)chtěli vědět.

Simona Knotkova 25. září 2017

1. Na elektrickém křesle se doslova uvaříte

Výjimkou nejsou ani případy, kdy odsouzenec vzplane. Kůže utrpí mnohačetné popáleniny a ke křeslu se může připéct. Svědkové popsali zvuk, jako když se škvaří slanina.

2. Nemusíte zemřít hned napoprvé

Tělo může začít hořet, ale srdce stále bije. Příkladem je osmnáctiletý Willie Francis. Jeho první poprava proběhla v květnu roku 1946. Kvůli chybě opilého strážníka ale nezemřel. Angažovanost právníka nepomohla a Francis byl nakonec úspěšně popraven příští rok.

3. Během popravy vylézají oči z důlků

Tělo pod proudem oteče a oční bulvy vám můžou vypadnout z důlků nebo se rozpustit. To je důvod, proč se popravovaným dává páska přes oči.

4. K zabití stačí trocha elektřiny

Pouhých 7 miliampérů – proud jedné AAA baterie – po dobu tří sekund dokáže způsobit zástavu srdce. Během krátkého elektrického šoku tělo chrání kůže. Aby elektřina odsouzence zabila, je třeba silného proudu.

5. Svaly se mimovolně stahují

Během elektrického šoku dostávají svaly elektrické signály jako od mozku. Dochází proto k jejich mimovolním stahům, což může způsobit zlomeniny a vykloubení. Stejně tak uvolněné svaly vypouští stolici a moč. Někteří také můžou zvracet krev.

6. Před popravou se vězni holí

Aby se elektřina snadněji dostala do těla, jsou místa, kam se přikládají elektrody, oholená.

7. Pitva se provádí, až tělo zchladne

Koroner musí počkat, až všechny vnitřní orgány vychladnou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu