Slavná filmová trojice z filmu Deník Bridget Jonesové: Colin Firth, Renee Zellwegerová a Hugh Grant

Slavná filmová trojice z filmu Deník Bridget Jonesové: Colin Firth, Renee Zellwegerová a Hugh Grant | zdroj: amc.com


7 milostných trojúhelníků, které otřásly světem

TÉMATA: celebrity | milostné vztahy | skandály

user-avatar

Blondie

14. 10. 2015 | 16:00

Milostné trojúhelníky plní manželské poradny i ordinace psychiatrů, stránky bulvárních magazínů i pokladny kin, neboť jsou velmi častou zápletkou filmů, která se nikdy neomrzí. V jejich síti uvízl mnohý, i ten největší moralista. Milostné pokušení se nikomu nevyhýbá a nová vášeň dokáže zbořit leckterý dříve stabilní vztah. V některých případech otřese světem a dokáže pohnout i dějinami. Vznikají úchvatná umělecká díla, kymácejí se trůny, padají hlavy, hroutí se říše i náboženství. Když si měl Paris vybrat mezi mocí, moudrostí a láskou krásné ženy, vybral si to třetí, a tvrdě za to zaplatil.

1. Paris, Helena a Meneláos

Legendární láska krásné Heleny a trojského prince Parida vedla k deset let trvající Trojské válce, která skončila zkázou starověké Tróji. Helena, jejíž krása byla vyhlášená, byla totiž provdaná za spartského krále Meneláa. Takže když mu pak utekla s trojským princem Paridem do Tróji, vyhlásila Sparta a další městské řecké státy maloasijskému městu válku. Helena toho brzy litovala, válka způsobila velké ztráty na obou stranách. Paris byl sice krásný a dbal o svůj zevnějšek, ale s mužností jejího bývalého muže se nemohl měřit. Navíc nebyl statečný v boji. Sice zabil nejslavnějšího achajského bojovníka, hrdinu Achillea, ale ne v boji, nýbrž střelou z úkrytu, navíc řízenou bohem Apollónem. Podobně poté zahynul sám – při procházce na hradbách ho zasáhl otrávený šíp Filoktétův. Rána byla nezhojitelná a Paris v hrozných bolestech uprchl z Tróje na Ídu, kde opuštěný zemřel. Helena k jeho pohřební hranici ani nepřišla, místo toho trávila čas s Paridovým bratrem Déifobem, jehož manželkou se stala na několik málo dní, než Řekové Tróju s pomocí trojského koně dobyli. Meneláos ani na okamžik neuvažoval o potrestání Heleny, tak skálopevně byl přesvědčen o tom, že za všechno mohl jedině únosce Paris. Zničení Tróji považoval za dostatečnou odplatu. Helena mu to nijak nevymlouvala a naopak projevila velkou radost z toho, že ji vysvobodil, a s radostí s ním odplula zpět do Sparty.

 Orlando Bloom jako Paris a Diane Kruger v roli krásné Heleny ve filmu Trója (2004).

2. Jindřich VIII., Kateřina Aragonská a Anna Boleynová

Jindřich VIII. se zřejmě nejvíce zapsal do historie tím, že měl postupně šest žen, z nichž dvě nechal popravit. Jeho první manželkou se stala o mnoho let starší Kateřina Aragonská, která mu však nebyla schopná porodit vytouženého mužského potomka. Král se proto zakoukal do mladičké dvorní dámy Anny Boleynové. Ta zprvu odolávala jeho svádění a odmítla být jeho milenkou, jako byla před ní její sestra Marie. Nakonec využila jeho poblouznění a naléhala na něho, aby se s ní oženil. Nejprve se ale Jindřich musel nechat rozvést, což tehdy nebylo jednoduché. Aby toho dosáhl, byl nucen se rozejít s církví i s papežem. Posléze založil v Anglii novou, anglikánskou církev a stal se její hlavou.

Říká se, že jeho hlavním motivem k rozvodu byla touha po mužském potomkovi, tu mu ovšem ani Anna nenaplnila. Prodělala několik potratů a porodila mu "jen" dceru Alžbětu. Král brzy našel zalíbení v jiné ženě – dvorní dámě Janě Seymourové. Aby se s ní mohl oženit, bylo třeba se nejprve zbavit Anny, která mu kvůli jeho pletkám dělala hysterické scény. Anna byla proto obviněna z cizoložství, čarodějnictví a velezrady. Důkazy proti ní v mučení vypáčili z mnoha mužů ze dvora. Skončila na popravčím špalku, ale v jedné věci se nad ní král slitoval – zařídil jí zkušeného kata z Francie, aby ji sťal ostrým mečem, namísto tupou sekerou, jak bylo v Anglii zvykem. Traduje se, že těsně před popravou pronesla Anna svůj proslulý výrok: "Doufám, že kat je skutečný odborník, mám totiž velmi jemný krk.“

 Anglický král Jindřich VIII. a jeho druhá manželka Anna Boleynová

3. Percy Shelley, Harriet a Mary Shelleyová

Před 200 lety přemlouval anglický romantický básník Percy Shelley tehdy šestnáctiletou Mary Godwinovou, aby s ním uprchla z domu. Nemusel ji dlouze přesvědčovat, Mary už měla plné zuby své nenáviděné macechy, která inteligentní, po vzdělání prahnoucí dívce nedovolila studovat. Jejich společný útěk vyvolal v tehdejší anglické společnosti velké pobouření. Shelley totiž opustil svou těhotnou manželku a dítě. Na cestu do Evropy vzali s sebou taky Maryinu nevlastní sestru Claire Clermontovou, která později navázala vztah s jiným slavným básníkem – lordem Byronem. Po návratu do Anglie pak čekala Percyho a Mary jedna tragédie za druhou. Nejprve si vzala život Maryina nevlastní sestra Fanny, pak spáchala sebevraždu Shelleyho první manželka Harriet. Utopila se v jezeře Serpentine v Hyde Parku. Několik týdnů po nalezení těla se Shelley a Mary Godwinová vzali. Částečně se jednalo o sňatek z rozumu, neboť Shelley doufal, že mu manželství umožní opatrovnictví nad dětmi Harriet, ale marně. Soud je předal do péče adoptivních rodičů. Pak Shelleyovi přišli i o vlastní děti – nejprve zemřel na horečku syn William a během následujícího stěhování malá dcera Clara Evelina. Necelý měsíc před svými třicátými narozeninami Shelley utonul v bouři na moři, když se plavil na svém škuneru Don Juan. Mary tak v pouhých 24 letech ovdověla a musela tvrdě pracovat, aby uživila sebe a jejich syna. Napsala mnoho románů a novel, z nichž nejslavnější byl horor Frankenstein.

 Literární a milostná dvojice: spisovatelka Mary Shelleyová a básník Percy Shelley

4. Elizabeth Taylorová, Eddie Fischer, Debbie Reynoldsová a Richard Burton

V počtu zákonných partnerů trumfla Elizabeth Taylorová i Jindřicha VIII., jehož mimochodem ztvárnil ve filmu nejosudovější muž Taylorové Richard Burton. Když se Taylorová a Burton v roce 1963 seznámili při natáčení nejdražšího filmu historie Kleopatry, měli oba už leccos za sebou. Taylorová byla počtvrté vdaná, Burton byl 14 let ženatý. Pro herečku to byl další milostný trojúhelník v jejím bohatém milostném životě. S tím, že někomu dalšímu zničí vztah, si nikdy hlavu nelámala. Když se zamilovala, nekoukala napravo ani nalevo. S třetím manželem Mikem Toddem otěhotněla, když byla ještě vdaná za druhého manžela, anglického herce Michaela Wildinga. Když Todd zahynul při leteckém neštěstí, dala se krátce po jeho smrti dohromady s jeho nejlepším přítelem Eddiem Fisherem, kterého odloudila své kamarádce, herečce Debbie Reynoldsové. Ta se přitom v době jejího smutku ujala všech jejích tří dětí a k herečce do domu neprozřetelně poslala svého manžela, aby nešťastnou vdovu zkontroloval a utěšil. Jak tohle utěšování v praxi vypadalo, si umí každý představit. Jakmile jejich vztah vyšel najevo, byl z toho veliký skandál v Hollywoodu. Taylorové to její kolegové dlouho nemohli odpustit a Fisher si svým morálním pokleskem nadobro zničil kariéru. Navíc mu Taylorová o pět let později nasadila parohy s Burtonem, jenž se kvůli ní rozvedl se svou první ženou. Církev jejich spojení odsoudila a označila ho za erotickou turistiku. V roce 1974 se Taylorová s Burtonem kvůli jeho nevěrám rozvedla, ale o rok později si dvojice opět řekla slavnostně své ano, aby se o pár měsíců zas rozešli, tentokrát již natrvalo. 

Herecký trojúhelník: Elizabeth Taylorová, Eddie Fisher a Debbiee Reynoldsová byli původně přáteli. Láska je rozdělila.

 

Nejpropíranější dvojice 60. let – Liz Taylorová a Richard Burton. Dvakrát se vzali, dvakrát rozvedli.

5. Princ Charles, Lady Diana a Camilla Parker-Bowles

Velkolepou královskou svatbu prince Charlese a Diany Spencerové sledovaly v televizi po celém světě na tři čtvrtě miliardy lidí. Jejich vztah se na počátku jevil jako pohádka vystřižená z Disneyho filmu. Byla to však iluze, Charles ve skutečnosti miloval svoji ex-přítelkyni Camillu Parker-Bowlesovou, kterou však královská rodina neshledala  jako dostatečně urozenou a vhodnou partnerku následníka trůnu, takže jim nedovolili se vzít. Camilla se pak provdala za Andrewa Parkera Bowlese a měla s ním dvě děti. Diana byla princi Charlesi vybrána, ti dva se vzali, aniž by se předtím poznali, Diana v době sňatku byla ještě pannou. Jak se brzy ukázalo, vůbec se k sobě nehodili, nerozuměli si, neměli stejné zájmy. Charles Dianě zahýbal s Camillou, Diana trpěla bulimií, pokusila se i o sebevraždu a útěchu hledala v náručích jiných mužů. Na veřejnosti se Charles a Diana objevovali spolu, ale každý si žil svým vlastním životem. Když nevěry královského páru pronikly na veřejnost, zatřáslo to málem s královským trůnem. Čím dál víc Britů začalo uvažovat o tom, že je monarchie zbytečná a zatěžuje jen britský rozpočet. Zvěsti o nesouladu páru se staly oficiálními, když 9. prosince 1992 tehdejší předseda vlády John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijí odděleně. Po dlouhém řízení byli rozvedeni dne 28. srpna 1996. Rok na to Diana zahynula při automobilové nehodě a Charles si o devět let později konečně mohl vzít svou dávnou lásku Camillu. Královská rodina si vzala z celé aféry ponaučení a princi Williamovi již nikdo nebránil, aby se oženil s plebejskou dívkou, kterou miloval – Kate Middletonovou.

Diana, Charles a Camilla málem pohřbili britskou monarchii.

6. Bill Clinton, Hillary Clintonová a Monika Lewinská

Kvůli sexuálním hrátkám se stážistkou Monikou Lewinskou hrozilo Billu Clintonovi, že přijde o prezidentské křeslo. Jako teprve druhý prezident v dějinách Spojených států čelil impeachementu, tedy ústavní obžalobě za lhaní pod přísahou a maření spravedlnosti, a hrozilo mu tak, že bude z funkce prezidenta odvolán. Když totiž Moničina kamarádka zveřejnila nahrávky telefonátů, v níž se jí Lewinská důvěrně svěřovala se svými milostnými záležitostmi, Clinton vše popřel a prohlásil: "Nikdy jsem s touto ženou neměl sexuální poměr." Vyšetřovatelé pak zkoumali prezidentovy kontakty s tehdejší dvaadvacetiletou stážistkou do nejmenších detailů, aby dokázali, že lhal. Jako důkaz použili i šaty Lewinské, na nichž testy DNA prokázaly (dva roky po „aktu“) prezidentovo sperma. Clinton se nakonec rozhodl jít s pravdou ven a přiznal, že měl s Monicou Lewinskou orální sex, a označil svůj poměr za chybný a nevhodný. „Je mi hluboce líto všeho, co jsem udělal jak slovy, tak činy. Nikdy jsem neměl uvést v omyl svou zemi, Kongres, přátele a svou rodinu," kál se tehdy Clinton. Aféru Monicagate nakonec i díky své popularitě ustál. Dvě třetiny Američanů byly proti jeho odvolání. Také jeho manželka Hillary, o které Clinton před Monicou prohlašoval, že je studená jak psí čumák, stála po celou dobu při něm, byť doma doma prý létaly vzduchem knihy a jiné předměty. K tomu, že v případu lživě svědčil, se Clinton přiznal v lednu 2001 – poslední den v úřadě prezidenta. Byl ale potrestán jen symbolicky pětiletým zákazem právní praxe a pokutou 25 tisíc dolarů. Z celé aféry nejhůře vyšla Lewinská, která se samou hanbou bála objevit na ulici a málem si vzala i život. „Ztratila jsem pověst i čest, ocejchovali mě jako couru, běhnu, kurvu," shrnula svou zkušenost v jednom rozhovoru.

Nedostatek lidského tepla v ložnici si Bill Clinton vynahrazoval se svou stážistkou v Oválné pracovně Bílého domu. Došlo i na doutníky.

7. Brad Pitt, Jennifer Anistonová a Angelina Jolie

Před 15 lety byli Brad Pitt a Jennifer Anistonová obdivovaným hollywoodským párem. Byli mladí, krásní a sexy. Poznali se při natáčení kultovního seriálu Přátelé, který z Jennifer udělal hvězdu. Brad se zde do ní zakoukal a dlouhé měsíce ji uháněl. Po dvouleté známosti se vzali. Jejich manželství platilo v Hollywoodu za snové. O to větší nastalo překvapení, když v roce 2005 Jennifer požádala o rozvod. K jejím uším se totiž doneslo, že Brad měl při natáčení filmu Mr. and Mrs. Smithovi milostné pletky s Angelinou Jolie. Celému filmovému štábu bylo jasné, že mezi Bradem a Angelinou zafungovala chemie. Brad dokonce producentu děkoval, že mu vybral tak skvělou filmovou partii, (s původně zvažovanou Nicole Kidmanovou hrát nechtěl). Svůj poměr s Angelinou doma nějakou dobu zatloukal, ale nakonec se přiznal a musel si okamžitě sbalit kufry. Začal žít s Angelinou, přijal za vlastní její dvě adoptované děti Maddoxe a Zaharu, společně adoptovali Paxe-Thiena, v roce 2006 se jim narodila dcera Shiloh Nouvel a pak ještě dvojčata Knox a Vivienne. V roce 2014 se oficiálně vzali.

„Jedna z největších a nejchytřejších věcí, co jsem kdy udělal, bylo mít děti s Angie. Je opravdu úžasná máma. Bože, jsem vážně tak šťastný, že ji mám,“ nechal se jednou slyšet Pitt. Své předchozí manželství s Jennifer Anistonovou naopak označil za nešťastné a nudné.

S manželstvím Brada Pitta a Jennifer Anistonové to nebylo tak žhavé, jak si mnozí mysleli. Duo Brangelina je zatím pevné.

 

user-avatar

Blondie

14. 10. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu