válkaČeskoslovenskoobjevy

659 schodů vede na gigantickou skálu v Kolumbii. Svedly o ni boj dvě vesnice

+ 6 fotek+ 7 fotek

Jen pár hodin od kolumbijského velkoměsta Mendellínu ční k obloze přes 220 metrů vysoký skalní útvar La piedra del Peñol. Na jeho vrchol s rozhlednou vede impozantní schodiště se 659 schody. Pohled odtud je prý k nezaplacení.

Ivanhoe 29. července 2019

Masivní skála, složená z křemence, živce a slídy, vznikla před 70 miliony lety. Odhaduje se, že váží kolem 600 milionů tun. Dříve ji uctívali původní obyvatelé zdejšího kraje – indiáni z kmene Tahamies. Až do 20. století ji však místní farmáři považovali za obří ztělesnění jejich nepříjemností, když pravidelně vykopávali z půdy na poli hromady kamenů.

V roce 1954 na naléhání jednoho místního kněze se skupinka pěti kamarádů rozhodla hladkou skálu ztéct. Použila k tomu sadu tyčí, které zasouvali do podélné trhliny. Trvalo jim pět dní, než dosáhli vrcholu. Stali se tak prvními pokořiteli této skály. (O tom, zda a jak na skálu šplhali indiánští domorodci, není známo). Za odměnu se jim naskytl úchvatný pohled do krajiny, který se dramaticky změnil v 60. letech, kdy oblast zaplavila vodní přehrada a zanechala za sebou stovku roztroušených jezírek, ostrůvky, zbytky lesíků i špičku zatopeného kostela. Nahoře na skále byl nalezen nový druh rostliny pojmenovaný Pitcairma heterophila.

Do skalní průrvy bylo později později přimontováno zděné schodiště s modlitebnou uprostřed. Z La piedra del Peñol se rázem stala turistická atrakce, zároveň však také předmět sporu. Obyvatelé přilehlých městeček Guatape a Le Peñol se totiž mezi sebou svářili, komu z nich tahle přírodní památka vlastně patří. Spor se rozhodli jednou pro vždy vyřešit obyvatelé Guatape, když na skálu namalovali obrovské bílé G. Písmeno „U“ ovšem nedokončili. Dav rozzuřených vesničanů z Le Peñol jim v tom důrazně zabránil. Torzo nápisu je na skalní stěně vidět dodnes a Kolumbie prohlásila monolit národní památkou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu