V jednom z hrobů ležela kostra mladého muže s oštěpem v ruce.

V jednom z hrobů ležela kostra mladého muže s oštěpem v ruce. | zdroj: praha-suchdol.cz


6000 let staré kostry našli stavaři při hloubení jámy v Praze-Suchdole

TÉMATA: archeologie | objevy | praha | kultura s vypíchanou keramikou

user-avatar

Irena Gruberová

19. 05. 2016 | 10:30

V Praze-Suchdole se koncem dubna našly dva hroby se zachovalými kosterními ostatky. Podle prvních odhadů pocházejí z doby 3700 až 4000 před naším letopočtem.

K nálezu došlo při hloubení základů pro nový rodinný dům v ulici Ke kozím hřbetům v Praze 6. Jde o ostatky dvou lidí, pravděpodobně ženy a mladého muže. Jejich těla ležela od sebe vzdálena několik metrů, hlavami mířícími k sobě. Zatím není jasné, zda byli nebožtíci v příbuzenském či jiném poměru. V obou hrobech byly také uloženy nádoby z vypichované keramiky. Jinoch byl pohřben s oštěpem, který svíral v levé ruce. Kromě hrobů se v místě nálezu našly také zbytky 4000 let staré palisády.

Nález vzbudil mezi odborníky velký ohlas, ale vyvolává také hodně otázek, na jejichž zodpovězení bude zapotřebí ještě dalšího výzkumu. Stavební práce na pozemku byly odloženy, místo nálezu teď prozkoumávají archeologové.

V Praze-Suchdole se již v minulosti našla řada artefaktů svědčících o osídlení této oblasti lidem kultury s vypíchanou keramikou z období 3000 až 4000 let před naším letopočtem. Naposledy tu došlo k nálezu v roce 2007, kdy byly odkryty sídlištní objekty s rituálním pohřbem dítěte.

user-avatar

Irena Gruberová

19. 05. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu