válkaČeskoslovenskoobjevy

50 000 let starou jehlu našli v sibiřské jeskyni, nevyrobil ji ale člověk

50 000 let starou jehlu našli v sibiřské jeskyni, nevyrobil ji ale člověk
Zdroj: The Siberian Times
+ 3 fotky+ 4 fotky

Senzační nález hlásí vědci z Děnisovy jeskyně v Rusku. Kostěná jehla, kterou tam objevili, je přinejmenším 50 000 let stará, což ji činí nejstarší na světě. Ještě zajímavější je, že ji nevyrobil člověk moudrý, tedy Homo sapiens sapiens.

Yvonne Pokorná 30. srpna 2016

Sedm centimetrů dlouhou jehlu podle všeho zhotovili a používali vyhynulí Děnisované, pojmenovaní podle Děnisovy jeskyně v Rusku, kde byly nalezeny kosti těchto vyhynulých příslušníků lidského poddruhu či rodu. Právě tam, ve stejných vrstvách, tento šicí nástroj vědci letos v létě nalezli. Jehla je vyrobená z kosti velkého a dosud neidentifikovaného ptáka. Má oko na provlékání niti a vypadá, že by se s ní dalo šít ještě i dnes.

Sedm centimetrů dlouhá jehla

Sedm centimetrů dlouhá jehla

“Je to nejunikátnější nález letošní sezóny a můžeme ho označit za senzační,” řekl pro deník The Siberian Times ředitel Archeologického a etnografického institutu v Novosibirsku Michail Šunkov. “Nyní je to nejstarší jehla na světa. Je okolo 50 000 let stará,” dodal.

Vchod do Děnisovy jeskyně

Vchod do Děnisovy jeskyně

Nález této jehly poskytuje další důkaz o tom, že dávno vyhynulí Děnisované byli mnohem sofistikovanější, než se dříve myslelo. Vědci se domnívají, že byli technologicky pokročilejší než Homo sapiens i neandrtálci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu