Pablo Escobar s rodinou | zdroj: wineandbowties.com


5 věcí, které jste o kokainovém králi Escobarovi zaručeně nevěděli

TÉMATA: zločiny | drogy

Kokainový král Pablo Escobar je vzrušující ale také temnou postavou nejen kolumbijských, ale i světových dějin. Jeho drogové impérium nesneslo srovnání s ničím, co doposud organizovaný zločin dokázal vytvořit. Přečtěte si pět faktů o Escobarově říši, které vás překvapí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 09. 2014 | 11:00

Krysy mu snědly miliardy dolarů ročně. Escobar vydělával pohádkové jmění, které ovšem nemohl ukládat na žádné účty, a tak je jednoduše měl v hotovosti na nejrůznějších místech. Ročně průměrně nahromadil zhruba 20 miliard dolarů, a jak řekl jeden z jeho bratrů Roberto Escobar: „Ročně jsme museli odepsat zhruba 10 procent našich bankovek, protože je prostě sežraly krysy nebo se rozmočily vlhkostí. Hodně peněz se také prostě ztratilo.“

Escobar se svými penězi

Escobarův ráj dnes obývají bezdomovci a hipíci. Escobarova hacienda Napoles byla cosi jako ráj. Na 5000 akrech půdy se rozkládaly bazény, zoologická zahrada s žirafami, hrochy a slony, luxusní sídla, fotbalová a tenisová hřiště a také obří skladiště drog. Divoké drogové večírky, které se na tomto místě pravidelně konaly, také vstoupily do legend. Jenže dnes je celý areál zchátralý a vykradený. Lidé se tam celé roky stahovali ve snaze najít alespoň něco z Escobarova bohatství. Stálými obyvateli komplexu jsou dnes ale jen uprchlíci bez domova a hipíci.

Escobarova hacienda

Escobara podezřívali z útoku na World Trade Center z roku 1993. Při bombovém útoku zemřelo v roce 6 lidí a tisícovka jich byla zraněná. Jedna z vyšetřovacích stop se zaměřovala na vnější nepřátele USA, speciálně na Escobarův  Medelinský kartel. Escobar byl podezřením rozhořčen. Vyhodit do vzduchu komerční let plný lidí? Prosím. Vyhrožovat synovi amerického prezidenta Bushe? Jistě, proč ne. Naplánovat a provést útok na Kolumbijský nejvyšší soud? Ano, ano, to se stalo. Ale útok na WTC? „Kdybych to udělal, tak bych se k tomu přiznal, řekl bych, proč jsem to udělal a co požaduji. Takže si mě škrtněte ze seznamu,“ vzkázal Escobar Američanům v jednom rozhovoru.

Světové obchodní centrum po výbuchu

Escobar postavil město pro chudé. Tím se nemyslí nějaký komplex haciend, ale skutečné sídliště.  V nadsázce by se dalo říct, že celý Medelín bylo jedno velké Escobarovo město, ale drogový král v něm navíc postavil obrovskou čtvrť pro nejchudší obyvatele města. V domech postavených z červených cihel neplatili žádné nájmy ani poplatky, žili prostě na útraty velkého Pabla. Jenže po jeho smrti celá čtvrť, jako ostatně celé jeho impérium, začala chátrat. A navíc se místním nelíbí, že tam děti z jiných čtvrtí prodávají drogy! To by se Pablovi asi nelíbilo …

Escobarova čtvrť

Escobar měl ponorky na drogy a Learjet na peníze. Převážet drogy do USA zkoušel Escobar různými způsoby. Jedním z těch, které se velmi osvědčily, bylo používání malých ponorek. Každá uvezla zhruba 1000 kilogramů kokainu. Ze Spojených států se zase vozily peníze. Na ty si dokonce Escobar pořídil velký tryskáč Learjet. Předtím používal za stejným účelem několik malých letadel, ale ty byly schopné převézt jen 10 milionů dolarů za jeden let. Jak sám řekl, Learjet všechny problémy s převážením hotovosti vyřešil.

Escobarův Learjet

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 09. 2014 | 11:00

Zavří­t reklamu